Polska rozmawia z NATO o sytuacji na granicy z Białorusią

8 października 2021, 10:45 Alert
Flaga Białorusi. Źródło: freepik
Flaga Białorusi. Źródło: freepik

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że Polska podniosła kwestię działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej podczas spotkania NATO.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) podało, że Paweł Soloch wziął udział w spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw sojuszniczych w Kwaterze Głównej NATO.

Podczas rozmów, Polska podniosła kwestię działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej. – Zwróciliśmy uwagę na fakt, że jest to zagrożenie rodzaju hybrydowego, mające w oczywisty sposób związek z równolegle budowaną przez Rosję presją o charakterze wojskowym – powiedział Paweł Soloch. Dodał, że chodzi o ćwiczenia wojskowe Zapad i działania militarne w basenie Morza Czarnego.

–  Na pewno są to działania, które w jakiś tam sposób, pytanie jak głęboki, są podejmowane za wiedzą Rosji, o czym świadczy spotkanie obu prezydentów Rosji i Białorusi w ostatnich dniach, w których uczestniczył chociażby szef straży granicznej. (…) Ostatnie ćwiczenia Zapad odbywały się w momencie pewnej kulminacji sztucznie wzbudzonej fali migracyjnej, naporu na m.in. naszą granicę, ale również litewską – powiedział.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego/Jędrzej Stachura

Soboń: Twarda polityka wobec reżimu Łukaszenki musi trwać