Jak rząd chce wydać 30 miliardów złotych na zamrożenie cen energii

19 września 2022, 09:15 Alert

– Koszt wszystkich instrumentów wsparcia w obszarze energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dla przedsiębiorstw energochłonnych przekroczy 30 miliardów złotych – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Na czwartkowej konferencji prasowej, premier rządu Mateusz Morawiecki ogłosił szereg działań mających na celu opanowanie wzrostu cen energii w Polsce w 2023 roku. I tak postanowił: wyeliminować premie dla spółek Skarbu Państwa po to, by nie generować dodatkowych kosztów. Ponadto rząd wprowadzi zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku dla gospodarstw domowych na poziomie z roku ubiegłego do poziomu zużycia 2000 kWh rocznie oraz 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi.

Na wsparcie przemysłu energochłonnego rząd przeznaczy dodatkowo około 5-6 miliardów złotych, by wesprzeć kilkaset przedsiębiorstw. Od przyszłego roku umożliwi przyłączenia bezpośrednio do sieci źródła odnawialnego.

W zakresie energii elektrycznej, ciepła i gazu rząd przedłuży obniżkę podatku VAT i akcyzy. Do końca października można składać wnioski o dodatek osłonowy, jednocześnie do końca listopada na dodatki ciepłownicze i wszystkie źródła ogrzewania. Gospodarstwa domowe nie mają żadnych zobowiązań biurokratycznych, żeby skorzystać z gwarantowanej ceny energii. Dostawca energii będzie oceniał zużycie energii i cena zostanie obniżona.

Całkowity koszt projektu to około 30 miliardów złotych.

Polska Agencja Prasowa/ Wojciech Gryczka

Morawiecki: Zamrożenie cen energii ma pomóc najbardziej potrzebującym