Polska rozmawia ze Słowacją o odcięciu od Rosji i bezpieczeństwie energetycznym

16 lutego 2023, 07:15 Alert

15 lutego minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się z delegacją słowacką. Przedstawiciele Polski i Słowacji rozmawiali o uniezależnieniu się od surowców z Rosji oraz współpracy na rzecz bezpieczeństwa energetycznego.

Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła delegację słowacką pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Republiki Słowackiej Petera Gerharta. W spotkaniu, które odbyło się 15 lutego 2023 roku w Warszawie, udział wzięli także pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger oraz wiceministrowie klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska i Adam Guibourgé-Czetwertyński – informuje resort klimatu.

Tematem spotkania była współpraca Polski i Słowacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. – Uniezależnienie się od węglowodorów z Rosji powinno być nadrzędnym celem obecnej polityki państw naszego regionu. Planowany rozwój terminali FSRU istotnie przyczynia się do zwiększenia dywersyfikacji źródeł dostaw – powiedziała Anna Moskwa.

Słowacja potwierdziła chęć całkowitego odejścia i uniezależnienie się od dostaw energii z Rosji w związku z trwającą wojną w Ukrainie. – Polsko-słowacka współpraca w tej dziedzinie powinna być brana jako przykład dobrej praktyki dla innych państw regionu oraz Grupy Wyszehradzkiej V4 – zaznaczyła minister Moskwa.

Pod koniec sierpnia 2022 roku został otwarty Gazociąg Polska-Słowacja, który umożliwia przesył gazu na poziomie 5,7 mld m sześc. (w skali roku) w kierunku Polski oraz 4,7 mld m sześc. (w skali roku) w kierunku Słowacji. Połączenie gazowe z Polakami daje Słowakom opcję sprowadzania LNG z polskiego pływającego gazoportu (FSRU), który ma stanąć w Zatoce Gdańskiej w 2026 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Ile jeszcze ropy Polska sprowadza z Rosji? (ANALIZA)