Buzek: To węglowe status quo jest zagrożeniem dla Polski, nie Europejski Zielony Ład

23 grudnia 2020, 10:00 Energetyka
Jerzy Buzek otwiera EKG 2020
Jerzy Buzek na EKG 2020. Fot. BiznesAlert.pl

Prof. Jerzy Buzek były premier z komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego mówi o potrzebie odchodzenia od węgla w Polsce.

Od samego początku uważałem, że Europejski Zielony Ład jest dla nas swego rodzaju ratunkiem. Nie mówmy więc, że na nas cokolwiek wymusza. Polska powinna odejść od węgla z zupełnie obiektywnych względów: kończą się zasoby, wydobycie jest coraz droższe, praca niebezpieczna, szkody – zapadające się miasta – dla wszystkich widoczne, powietrze zanieczyszczone smogiem. A Unia Europejska chce nam dać na tę transformację pieniądze! Dodatkowe środki na to, co w innych krajach europejskich sami – wielkim indywidualnym wysiłkiem, bez pomocy kogokolwiek – zrobili 20-30 lat temu! – ocenia rozmówca Onetu.

– Nie widzę alternatywy dla wychodzenia z wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Trzeba, oczywiście, odpowiedzialnie zadbać o przyszłość ludzi pracujących w górnictwie i w przemysłach z nim związanych. Mówienie jednak o zabójczym zagrożeniu dla polskiej gospodarki i dla bezpieczeństwa energetycznego jest kompletnym nieporozumieniem. Zagrożeniem dla Polski jest przedłużające się trwanie w energetyce opartej na węglu – szkodzi gospodarce, szkodzi naszym prywatnym portfelom ze względu na wysokie ceny za prąd i szkodzi bezpieczeństwu energetycznemu, skoro sprowadzamy rekordowe ilości węgla z zagranicy, głównie z Rosji; wreszcie – ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie – twierdzi prof. Buzek.

Opracował Wojciech Jakóbik