Amerykanie przekonują Polskę do własnej technologii budowy atomu. Czy spełnia wymogi PPEJ?

18 marca 2021, 19:00 Alert

Amerykański Westinghouse, który może zostać partnerem budowy elektrowni jądrowej w Polsce podkreśla, że na całym świecie funkcjonuje 440 reaktorów jądrowych, a technologia Westinghouse jest stosowana w przypadku połowy z nich. To odpowiedź na pytanie BiznesAlert.pl o dostęp do tej technologii zgodnie z zapisami Programu Polskiej Energetyki Jądrowej

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Technologia AP1000

Portal BiznesAlert.pl zapytał Westinghouse m.in. o dostęp do technologii zgodnie z zapisami przyjętego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Amerykanie podkreśli w odpowiedzi na nasze pytania, że energetyka jądrowa stanowi 29 procent bezemisyjnej energii elektrycznej produkowanej na świecie.  – Na całym świecie funkcjonuje 440 reaktorów jądrowych, a technologia Westinghouse jest stosowana w przypadku połowy z nich. W Chinach funkcjonują cztery jednostki AP1000, oferujące najwyższe bezpieczeństwo i funkcjonalność dostępne na rynku. Bloki oparte o technologię AP1000 biją rekordy pod względem łatwości procesu i czasu trwania przestojów związanych z rozruchem i wymianą paliwa. Wyróżniają się także wysokim współczynnikiem wydajności – powiedziała portalowi Marta Newhart, Chief Communication Officer w Westinghouse.

W budowie są obecnie dwa bloki jądrowe AP1000 na terenie elektrowni Vogtle w USA. Planowana data uruchomienia bloku numer trzy to listopad 2021 roku, a bloku numer cztery – listopad 2022 roku.

PPEJ

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku zakłada, że w 2033 roku zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Westinghouse oferuje reaktor AP1000, spełniający te wymagania. Polski rząd oczekuje, że partner programu jądrowego obejmie także 49 procent udziałów w specjalnej spółce, zapewni odpowiednie finansowanie i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. Za przygotowanie procesu inwestycyjnego odpowiada spółka PGE EJ1. Obecnie 70 procent udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 procent Enea, KGHM i Tauron. Skarb Państwa i właściciele spółki PGE EJ1 podpisali list intencyjny dotyczący nabycia przez państwo 100 procent udziałów w spółce do końca 2020 roku, ale do tego wciąż nie doszło.

Rozmowy

Westinghouse Electric Company ogłosił chęć inwestycji w technologie jądrowe w Polsce. Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse, spotkał się w tym tygodniu w tej sprawie w Warszawie z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Spotkanie było rezultatem umowy o współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej w Polsce, zawartej między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych. Umowa przewiduje transfer amerykańskiej technologii na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz opracowanie kompleksowego programu inwestycyjnego z udziałem amerykańskich podmiotów.

Westinghouse przygotowuje propozycję budowy atomu zgodnie z umową Polski i USA

2000 nowych miejsc pracy

Westinghouse zapowiedział, że jeśli zostanie partnerem przy rozwoju polskiej energetyki jądrowej, weźmie aktywny udział w rozwoju całego łańcucha dostaw, który według szacunków może wygenerować nawet ponad 2000 miejsc pracy w Polsce. – Westinghouse zapewni przy tym najwyższą jakość komponentów i know-how. Te szeroko zakrojone plany były już omawiane przez Patricka Fragmana i Grzegorza Słomkowskiego, członka zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – czytamy w komunikacie cytowanym przez BiznesAlert.pl.

Bartłomiej Sawicki

Jakóbik: Polityka jądrowa Polski to America First