Rz: Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2

24 sierpnia 2018, 06:15 Alert
Nord Stream
fot. Nord Stream AG

Polska namawia USA na sankcje za Nord Stream 2 – dowiaduje się „Rz”. Rząd oficjalnie tego nie potwierdza – pisze w piątek „Rzeczpospolita”.

Jak informuje gazeta, o polskiej inicjatywie powiedziały jej dwa bardzo poważne źródła.

„Odpowiedzialny za stosunki z Niemcami wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk nie chce jednak tej informacji komentować. – Uważamy Nord Stream 2 za inwestycję wyjątkowo szkodliwą. Dlatego podjęcie wszelkich kroków, którą ją powstrzymają, jest zasadne. Dotyczy to także sankcji wobec konsorcjum budującego gazociąg, które mogłyby wprowadzić Stany Zjednoczone – mówi tylko „Rz” Szynkowski vel Sęk” – podaje dziennik.

Jak czytamy w gazecie, „Polska stara się zablokować Nord Stream 2, nie tylko nawiązując kontakt z Amerykanami. Z informacji „Rz” wynika, że Warszawa prowadzi w tej sprawie także rozmowy z Kopenhagą. Szwecja i Finlandia uległy presji Kremla i wydały już zgodę na trasę gazociągu przez swoją wyłączną strefę ekonomiczną na Bałtyku. Ale nie Dania. Z powodów geostrategicznych duńskie MSZ wciąż odmawia pozwolenia na tę inwestycję. Polska stara się powstrzymać ją w tym oporze”.

Polska Agencja Prasowa