Polska walczy o fundusze norweskie na ochronę środowiska

19 marca 2018, 11:00 Alert
Elektromobilność OZE
Fot. BiznesAlert.pl

Wiceminister Sławomir Mazurek spotkał się z dziś z przedstawicielami delegacji Norwegii, której przewodniczył Per Sanderud, Dyrektor Generalny Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wykorzystania funduszy norweskich w projektach o charakterze środowiskowym i innowacyjnym.

Resort środowiska jest obecnie operatorem wdrażania Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w kolejnej perspektywie funduszy norweskich (2014-2021) na kwotę ponad 140 mln EUR. Przy okazji rozmowy z Dyrektorem Generalnym Norweskiej Dyrekcji ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE) Perem Sandrudem Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, omówił realizację dotychczasowych projektów w ramach resortowych instytucji NFOŚiGW, IOŚ-PIB, czy GIOŚ.

„Zależy nam na kontynuowaniu i rozwijaniu dobrej współpracy ze stroną norweską w ramach przygotowywanego Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, a także pod kątem działań na rzecz klimatu, również w kontekście tegorocznego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach” – podkreślił wiceminister Mazurek.

Polsko-norweska współpraca dotyczy głównie obszaru energii i środowiska, czego wynikiem są liczne projekty o charakterze bilateralnym, m.in. w obszarze elektromobilności, adaptacji do zmian klimatu w małych i średnich miastach czy pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przy których NVE pełnił rolę doradczą. Projekty te były realizowane w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programu „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”.

Jednocześnie w grudniu 2017 r. zawarto umowę (Memorandum of Understanding) o nowej planowanej perspektywie wydatkowej, w której NVE występuje jako jeden z partnerów z Państw-Darczyńców dla przyszłego programu.

Ministerstwo Środowiska