Polska weźmie pod uwagę dostawy LNG z Litwy

18 czerwca 2021, 09:30 Alert
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej potwierdził możliwość importu gazu do Polski przez Litwę z pomocą nowego gazociągu oraz cystern PGNiG.

– Spotkaliśmy się z ministrem energii w rządzie litewskim w Kłajpedzie. Obejrzeliśmy jednostkę pływającą, która przyjmuje LNG – powiedział minister Piotr Naimski.

– Litwini z powodzeniem eksploatują pływający terminal. Gazociąg, który połączy system litewski z polskim powstanie w przyszłym roku i będzie rewersowy – tłumaczył gość Polskiego Radio 24. – Możliwości terminala litewskiego będą mogły być brane pod uwagę w naszym bilansie i strategii – dodał. Wcześniej pojawiły się informacje o tym, że Polska sprowadzi gaz na potrzeby bloku gazowego Elektrowni Ostrołęka C z Gazociągu Polska-Litwa, jednakże dostęp do rynku litewskiego pojawi się wcześniej, niż zakończy się budowa tej jednostki.

– Istnieje w Kłajpedzie mały terminal do przyjmowania LNG, którego operatorem jest PGNiG. Odbiera gaz z mniejszych jednostek, niż te przypływające do Świnoujścia czy nawet Kłajpedy. On jest przeznaczony do ładowania gazu na cysterny samochodowej i w tej postaci trafia do Polski. PGNiG ma takie plany – podał Piotr Naimski.

Polskie Radio 24/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska nie jest skazana na Gazprom pomimo problemów Baltic Pipe