Polska wydali czterech dyplomatów z Rosji

26 marca 2018, 15:08 Alert
Rex Tillerson w Warszawie
2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Polska podjęła decyzję o uznaniu persona non grata czterech dyplomatów z Rosji. Decyzja została przekazana ambasadorowi tego kraju. Została ona podjęta z innymi instytucjami, z KPRM, z Panem Premierem i innymi partnerami zagranicznymi.

– Decyzja jest wyrazem solidarności z Wielką Brytanią, która stała się adresatem bezprecedensowego ataku – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

W odpowiedzi na otrucie byłego pułkownika GRU oraz byłego agenta brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala Wielka Brytania postanowiła wydalić 23 rosyjskich dyplomatów. Wcześniej media informowały o tym, że podobne działania może podjąć m.in. Polska. Podczas ostatniej wizyty w Waszawie kanclerz Angeli Merkel i premier Mateusz Morawiecki zapowiedzieli stanowczą reakcję Rady Europejskiej na agresywną politykę Rosji.

Czaputowicz o Marku W.

– Ogólna atmosfera wskazuje, że jest coraz większe zrozumienie co do wpływu Rosji na stabilność i bezpieczeństwo w Europie. Wezmą ten czynnik pod uwagę. Podczas mojej wizyty w Wielkiej Brytanii zostalem poinformowany przez szefa MSZ o tym, że następują pewne przewartosciowania. Wielka Brytania sama będzie odchodzic od importu gazu z Rosji. Myślę, że za tym przykladem mogą pójść inni. Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu UE. Jest to dodatkowy argument, aby inne państwa zwróciły na to uwagę – mówił na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Działania Rosji są poważnie ukierunkowane na bezpieczeństwo państw, w tym Polski. Nie ma bezpośredniego związku z wydaleniem – dodał.

Zapytany przez dziennikarza BiznesAlert.pl p to, czy podczas spotkania z amabasdorem Rosji rozmawiano na temat zatrzymania Marku W., minister Czaputowicz stwierdził, że według jego wiedzy ten temat nie był przedmiotem rozmów z rosyjskim dyplomatą.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP.

Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie.

Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego

BiznesAlert.pl/Ministerstwo Spraw Zagranicznych