Polskie firmy biorą udział w podboju Marsa

19 kwietnia 2017, 12:45 Alert
kosmos astronauta

Spółka Astronika zaprojektowała i wykonała urządzenie, które, w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym na tak istotną misję przez polski przemysł.

19 kwietnia 2017 roku w Bibliotece Agencji Rozwoju Przemysłu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Minister Jadwigi Emilewicz pt.: „Polskie firmy uczestniczą w międzynarodowych misjach kosmicznych”. Pani Minister, jako przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, odpowiedzialnego za wsparcie sektora kosmicznego, zaprezentowała wybrane osiągnięcia branży w Polsce. Jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich lat w tym sektorze jest zaprojektowany przez firmę Astronika „Kret” HP3 na misję InSight. Podczas konferencji przedstawiciele firmy zaprezentowali urządzenie, cele misji oraz wskazali na szybko rozwijający się potencjał całego sektora.

Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy inżynierów zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych. W ciągu pierwszych czterech lat działalności firma zrealizowała niemal 30 projektów. Głównym odbiorcą technologii jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), ale Astronika była już również dostawcą m.in. dla Finmeccanica Leonardo, Airbus Space & Defence oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).
Jednym z głównych inżynierów Astroniki jest dr Jerzy Grygorczuk, który projektował penetrator MUPUS na misję Rosetta – pierwszą w historii ludzkości misję, której celem było lądowanie na komecie. MUPUS (MUlti PUrpose Sensors for surface and sub-surface science) miał pobrać próbki komety. Misja zakończyła się sukcesem, a doświadczenie zebrane przy pracy nad MUPUSem okazało się nieocenione w późniejszej pracy dla Astroniki. Spółka obecnie wykonuje penetratory na misję księżycową (Luna Resurs) i marsjańską (InSight). Właśnie marsjański penetrator wykonany w Astronice został wysłany do Niemieckiej Agencji Kosmicznej, której NASA zleciła wykonanie mechanizmu.

W ramach misji InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport), na Marsa wysłany zostanie bezzałogowy lądownik, który ma przeprowadzić badania geofizyczne planety. Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Start sondy był zaplanowany na marzec 2016 roku, jednak w grudniu 2015 roku, z powodów technicznych, start został odwołany. Najprawdopodobniejsza nowa data startu, to (z uwagi na kolejne „okno startowe”) maj 2018 roku.

HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) to próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. HP3 to jedno z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabierze ze sobą misja InSight.

Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR), odpowiedzialna względem NASA za wykonanie urządzenia HP3, zwróciła się z prośbą o wsparcie w wykonaniu urządzenia do Astroniki jeszcze przed pierwotnie planowanym startem misji. Wtedy to Astronika przygotowała pierwszą wersję urządzenia, a w związku z przesunięciem startu misji zlecano firmie wykonanie kolejnych, ulepszonych wersji urządzenia.

Warto zaznaczyć, że penetrator HP3 jest kompletnym urządzeniem zaprojektowanym i wykonanym w Polsce. Polskie firmy coraz częściej zostają wykonawcami elementów urządzeń, ale realizacja tak kompletnego zlecenia jest jak na razie w naszym kraju rzadkością.

Głównym wykonawcą penetratora była spółka Astronika, ale w proces produkcyjny zaangażowanych było kilka innych podmiotów, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

BiznesAlert.pl