Polskie MSZ zadowolone z nowych sankcji wobec Rosji

2 sierpnia 2017, 20:30 Alert
Witold Waszczykowski MSZ
fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rozszerzenie sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego jest zgodne ze strategicznymi interesami Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej – napisało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym w środę oświadczeniu. Wcześniej tego dnia prezydent Donald Trump podpisał ustawę rozszerzającą sankcje nałożone przez Waszyngton wobec Rosji.

Poniżej prezentujemy pełną treść polskiego oświadczenia polskiej dyplomacji w tej sprawie:

„Polska z zadowoleniem przyjmuje podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawy podtrzymującej dotychczasową politykę sankcji Stanów Zjednoczonych wobec Federacji Rosyjskiej.

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję oraz agresji na Ukrainę stosowne obostrzenia wprowadzane były prezydenckimi dekretami. Zapisanie sankcji w ustawie, przyjętej zdecydowaną większością głosów przez Kongres, budzi nadzieję na ich większą skuteczność.

Jednoczesne rozszerzenie we wspomnianej ustawie sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego, w tym firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2, jest zgodne ze strategicznymi interesami Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Może się także przyczynić do większej dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do całej Unii Europejskiej”.

W ubiegłym tygodniu w rozmowie z Wiadomościami TVP 1 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że decyzja Izby Reprezentantów w sprawie nałożenia nowych sankcji na Rosję jest sprzeciwem wobec dominacji Rosjan jako dostawcy gazu w Polsce i naszym regionie. – Można powiedzieć, że działanie amerykańskich polityków jest zgodne z polskim interesem – stwierdził.

MSZ