Pomimo okupacji Ukraina korzysta z magazynów gazu na Krymie

5 stycznia 2016, 11:30 Alert
Gaz rura
fot. Gaz-System

(Naftogaz/Piotr Stępiński)

Ukraińskie miasto Geniczesk (obwód chersoński) otrzymało od okupowanego przez Rosję Krymu gaz, który został wydobyty na Ukrainie i przekazany do tymczasowego magazynowania. Poinformował o tym Naftogaz w swoim oświadczeniu prasowym.

– Nadmiar wydobytego latem gazu, który mógł być wykorzystany przez mieszkańców Geniczeska i został przekazany dla tymczasowego przechowania w podziemnym magazynie Glebowskoje, który obecnie znajduje się na okupowanym terytorium. Zimą ukraiński gaz jest odbierany z magazynu i przesyłany do Geniczeska w celu pokrycie szczytowego poziomu zapotrzebowania – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej spółki.

Jak informował BiznesAlert.pl gaz z okupowanego przez Rosję Krymu zaczął płynąć do miejscowości Geniczesk na południu Ukrainy w obwodzie chersońskim, którego mer wcześniej zwrócił się do strony rosyjskiej z prośbą o dostawy surowca w związku z panującymi mrozami. O sprawie poinformował wicepremier samozwańczej republiki Dmitrij Kozak, ale Ukraina dementuje te informacje.