Pomimo terroru w Paryżu francuska gospodarka działa normalnie

16 listopada 2015, 08:51 Alert
Paryż

(Wojciech Jakóbik)

W piątek 13 listopada doszło do serii ataków terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób. Prawie setka rannych znajduje się we francuskich szpitalach. Firmy energetyczne mające siedziby w stolicy Francji nie zamierzają zawieszać pracy.

Amerykański Schlumberger podał, że nie zawiesił działalności w francuskiej siedzibie. Francuskie Total i Technip również pracują normalnie. Mimo to prezydent Francois Hollande ogłosił stan wyjątkowy, pozwalający policji i wojsku wyjść na ulicę. Zamknięto również granice kraju. Policja przeprowadziła szereg zatrzymań o świcie w poniedziałek 16 listopada. Trwa trzydniowa żałoba.

Francuzi zbombardowali syryjską Rakkę, siedzibę władz Państwa Islamskiego, które wzięło odpowiedzialność za piątkowe zamachy. Służby ostrzegają o możliwości kolejnych ataków. Zaplanowany na koniec listopada szczyt klimatyczny (COP 21) w Paryżu nie został mimo to odwołany.

Minister obrony narodowej Francji Jean-Yves Le Drian zapowiedział rewizję francuskiej polityki bezpieczeństwa odnośnie wykorzystania sił zbrojnych.