Ukraina przeznaczy pieniądze od MFW m.in. na zakupy gazu. Zmniejsza import z Zachodu

3 sierpnia 2015, 08:45 Alert
Ukraine GTS 2014
Ukraiński system przesyłowy gazu w 2014 roku.

(TASS/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Podczas piątkowego programu w telewizji 5 kanał ukraiński wicepremier Gienadij Zubko stwierdził, że kolejną transze środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kijów wykorzysta na opłacenie zakupów gazu, spłatę zadłużenia oraz do uzupełnienia rezerw Narodowego Banku Ukrainy.

– Transza z MFW zostanie przekazana jako pomoc makrofinansowa. W części zostanie przekazana na wsparcie oraz stabilizację finansową ukraińskiego systemu finansowego, część środków zostanie wykorzystanych do opłacenia dostaw gazu oraz na spłatę zobowiązań zaciągniętych w poprzednich okresach. I dlatego też jest to istotna pomoc, którą ministerstwo finansów wykorzysta do stabilizowania sytuacji w gospodarce – powiedział ukraiński wicepremier.

W lipcu Ukraina zmniejszyła import gazu z krajów Unii Europejskiej o 1,4 raza.

W czerwcu sprowadziła 790,2 mln m3. W lipcu było to już 568,3 mln m3, co wynika z danych operatorów Gaz-System (Polska), Eustream (Słowacja) oraz FGSZ (Węgry).

Cały gaz dotarł przez połączenie gazowe ze Słowacją. Dostawy przez Polskę zostały zatrzymane 1 maja, a przez Węgry 1 lipca. Od tego dnia Ukraina nie odbiera także dostaw z Rosji.

Wcześniej służba prasowa resortu finansów informowała, że kolejna część środków z MFW ,,będzie wykorzystana do uzupełniania rezerw Banku Centralnego”.

Rada dyrektorów MFW zatwierdziła w piątek 31 lipca przekazanie dla Kijowa kolejnej części pomocy finansowej w wysokości 1,7 mld dolarów. W sumie do tej pory Ukraina otrzymała ok. 6,68 mld dolarów.