Ponad mld zł rocznie na inwestycje Gaz-Systemu do 2025 roku

17 maja 2016, 14:45 Alert

( Polska Agencja Prasowa)
W ramach strategii na lata 2016-2025 spółka Gaz-System chce inwestować rocznie 1-1,1 mld zł rocznie – podał prezes Tomasz Stępień na wtorkowej konferencji. “Chcemy rocznie wydać tyle, ile w dobrych latach w przeszłości, czyli ok. 1-1,1 mld zł rocznie. Nakłady te będą finansowane ze środków własnych oraz unijnych. Własne środki pochodzić będą głównie ze stawki przesyłowej, której nie zamierzamy podnosić” – powiedział prezes.
W ramach strategii Gaz-System chce zwiększyć zdolność regazyfikacji Terminalu w Świnoujściu do 10 mld metrów sześciennych rocznie, połączenie polskiej sieci z Danią w ramach tzw. Baltic Pipe (przepustowość do 10 mld metrów sześciennych) oraz rozbudować system przesyłowy w północno-zachodniej Polsce.

Gazoport Corpus Christi LNG w Teksasie
źródło: lngworldnews.com

Strategia zakłada również budowę magazynu gazu w pokładach soli. Podstawowym scenariuszem jest budowa magazynu w Damasławku w centralnej Polsce, alternatywnym – w Białogardzie w północnej Polsce.

“Mamy koncesje w dwóch miejscach, które rozważamy. Decyzja inwestycyjna zostanie podjęta do końca roku” – powiedział prezes.

Możliwości magazynowania w Damasławku mogą w pierwszej fazie wynieść 600 mln metrów sześciennych, a w Białogardzie ponad 500 mln metrów – dodał Stępień.