Boom OZE może napędzić popyt na srebro

13 lutego 2021, 12:00 Alert

Srebro było bohaterem rynku surowcowego na początku lutego. 2021 rok może być kluczowy dla jego cen, które może podnieść rosnący popyt na zieloną energetykę.

Sztabka srebra. Fot.: Armin Kübelbeck/Wikicommons
Sztabka srebra. Fot.: Armin Kübelbeck/Wikicommons

Srebro może się stać języczkiem uwagi na rynku surowcowym

Pod koniec stycznia ceny srebra rosły osiągając pierwszego lutego ośmioletni szczyt w wysokości 30 dolarów za uncję, ponieważ ten metal stał się kolejnym celem bonanzy handlowej prowadzonej przez społeczność Reddita – WallStreetBets. Po kilku dniach tzw. „wyciskanie krótkich pozycji” na srebrze zakończyło się i jego za uncje spadła do 26 dol. W kolejnych dniach wartość srebra oscylowała między 26,5 a 27,5 dol. za uncję. Według The Silver Institute, globalny popyt na srebro w bieżącym roku wzrośnie do 1,025 mld uncji, czyli poziomu najwyższego od ośmiu lat, za który mają odpowiadać przemysł i inwestorzy.

Popyt na srebro nakręca się

– Srebro jest także wykorzystywane w przemyśle, w tym w branży elektronicznej oraz przy produkcji paneli słonecznych, czyli w sektorach, które okazały się odporne na zawirowania związane z pandemią, a nawet na nich skorzystały. Według prognoz instytutu, w 2021 r. globalny popyt na srebro ze strony przemysłu wzrośnie o 9 procent do poziomu 510 mln uncji, czyli do najwyższego poziomu od 4 lat – ocenia Dorota Sierakowska analityk rynków surowcowych Domu Maklerskiego BOŚ.

Srebro w fotowoltaice i elektromobilności

Srebro obok miedzi i metali ziem rzadki może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej. Właściwości tego surowca są szczególne cenne przy produkcji odnawialnych źródeł energii (OZE). Odznacza się on wysoką zdolnością przewodzenia energii elektrycznej, stając się idealnym materiałem do stosowania w ogniwach fotowoltaicznych i elementach elektronicznych pojazdów elektrycznych. Warstwy srebra w ogniwach fotowoltaicznych pomagają przewodzić energię. Kiedy światło pada na ogniwo, przewodniki absorbują energię, a elektrony są uwalniane. Te właściwości pozwalają wydajnie przenosić i magazynować i wolne elektrony, maksymalizując produkcję energii z ogniwa fotowoltaicznego. Według badań przeprowadzonych na University of Kent, typowy panel słoneczny może zawierać aż 20 gramów srebra.

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energii „Solar PV”, energetyka światowa jest na dobrej drodze, aby do 2030 roku zwiększyć produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych z 720 TWh w 2019 roku do 3300 TWh w 2030 roku, zgodnie ze zrównoważonym scenariuszem rozwoju. Taki rozwój fotowoltaiki może przyczynić się do wzrostu cen srebra.

Rozwój fotowoltaiki w scenariuszu zrównoważonego rozwoju w latach 2000-2030. Dane: 2 czerwca 2020 r., Źródło: IEA

Rozwój fotowoltaiki (moc zainstalowana w TWh) w scenariuszu zrównoważonego rozwoju w latach 2000-2030. Dane z 2 czerwca 2020 roku, Źródło: Międzynarodowa Agencja Energii

Właściwości srebra mają także znacznie w elektromobilności. Przewodnictwo i odporność na korozję srebra sprawia, że jest niezbędny w elektronice takich pojazdów, w których praktycznie każde połączenie elektryczne skonstruowane jest w oparciu o ten metal. Srebro jest niezbędne w całym sektorze motoryzacyjnym, który zużywa ponad 55 milionów uncji metalu rocznie. Im więcej elektroniki, tym większe zapotrzebowanie na srebro. Producenci samochodów nakładają srebro na styki elektryczne w urządzeniach elektronicznych, poprawiając ich przewodnictwo.

Visual Capitalist/Międzynarodowa Agencja Energii/DM BOŚ/Bartłomiej Sawicki