Wydobycie ropy OPEC spada

9 stycznia 2020, 17:45 Alert
ropa

Średnie wydobycie ropy naftowej OPEC spadło do 29,5 mln baryłek dziennie w grudniu 2019 roku. W tym miesiącu organizacja wydobyła mniej ropy niż w listopadzie 2019 roku. Różnica wyniosła aż 50 tysięcy baryłek dziennie – informuje Reuters.

Zmniejszenie wydobycia

Wchodzą w życie nowe cięcia OPEC na 2020 rok. Organizacja i jej sojusznicy, włącznie OPEC+, zgodzili się na zmniejszenie wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie w 2019 roku, a w grudniu zdecydowali się pogłębić cięcia o kolejne 500 tysięcy baryłek. Arabia Saudyjska będzie nadal nadmiernie przekraczać cięcia, usuwając z rynku około 400 tysięcy baryłek dziennie.

W grudniu wydobycie w Nigerii spadła o 80 tysięcy baryłek, co można przypisać spadkowi dostaw ropy. Tymczasem Arabia Saudyjska i Irak zmniejszyły podaż o 50 tysięcy baryłek.

W grudniu Zjednoczone Emiraty Arabskie dokonały dodatkowych cięć, a wydobycie Kuwejtu pozostało na niezmienionym poziomie. Iran i Libia, dwa kraje zwolnione z cięć, zmniejszyły wydobycie.

Reuters zaznacza, że Angola odnotowała największy wzrost wydobycia. Wenezuela również odnotowała nieznaczną zwyżkę w grudniu.

Reuters/Jędrzej Stachura

PERN: Nie ma możliwości dostawy ropy z Polski na Białoruś