Porozumienie naftowe dalej nie jest przestrzegane. Nadszedł czas weryfikacji

18 czerwca 2020, 07:00 Alert
OPEC non-OPEC
Konferencja prasowa OPEC+. Od lewej: rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, saudyjski minister ropy, gospodarki i zasobów mineralnych Khalid al-Falih przewodniczący OPEC, sekretarz generalny OPEC Mohhamed Barkindo z Nigerii. Fot. BiznesAlert.pl

Majowy raport OPEC przynosi wieści o prawie pełnym wdrożeniu cięć porozumienia naftowego OPEC+, które zakłada cięcia wydobycia w maju, czerwcu i lipcu o 9,7 mln baryłek dziennie. W maju osiągnęły one 9,2 mln baryłek na dobę. 17 czerwca spotka się komisja, która zweryfikuje skuteczność układu.

OPEC informuje o cięciach wydobycia w trzynastu krajach członkowskich kartelu o w sumie 6,2 mln baryłek z największym udziałem Arabii Saudyjskiej tnącej majowe wydobycie o 3,16 mln baryłek dziennie. Kuwejt zredukował je o 921 tysięcy, a Zjednoczone Emiraty Arabskie o 1,364 mln baryłek dziennie.

OPEC podaje także efekty redukcji w grupie OPEC+, czyli krajach kartelu oraz pozostałych, które podpisały się pod porozumieniem naftowym o ograniczeniu wydobycia ropy. OPEC+ miała zmniejszyć wydobycie w maju o 9,2 mln baryłek dziennie, czyli o pół mln baryłek mniej od celu wyznaczonego w układzie. Oznacza to, że porozumienie zostało wdrożone w 87 procentach.

18 czerwca odbędzie się spotkanie Komisji Monitorującej OPEC+ online, podczas którego ministrowie państw porozumienia naftowego ocenią jego efektywność. Nie wiadomo, czy odbędzie się w pełnym składzie. Bez niego nie będzie możliwe podjęcie decyzji odnośnie do układu. Wydobycie zostało zredukowane w maju w Iraku tylko o 46 procent planu, w Nigerii o 47 procent i Kazachstanie o 73 procent. Tymczasem Arabia Saudyjska i Rosja zadeklarowały we wspólnym oświadczeniu, że układ będzie mógł trwać tylko pod warunkiem jego skutecznej egzekucji.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Porozumienie naftowe walczy o wiarygodność