Posejdon: Gazprom szuka partnerów, by słać gaz z Turcji do Europy

11 października 2016, 15:00 Alert

Na przełomie listopada i grudnia Gazprom zamierza rozpocząć przedmiotowe rozmowy z europejskimi partnerami budowy gazociągu Posejdon. Surowiec na potrzeby tego projektu może zostać dostarczony przez Turkish Stream – poinformował dziennikarzy prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller.

– Obecnie projekt Posejdon ma status projektu wspólnego zainteresowania (PCI). Bez wątpienia w tym kontekście istotne jest stanowisko państw Unii Europejskiej, które będą pełniły rolę krajów tranzytowych. W szczególności odnosi się to do Grecji oraz państw odbierających rosyjski gaz i, co również istotne, do osiągnięcia porozumienia na poziomie korporacyjnym. Wobec tego konieczne jest zsynchronizowanie powstawania nowych mocy przesyłowych po stronie tureckiej i europejskiej. Planujemy dokładnie między listopadem a grudniem rozpocząć przedmiotowe rozmowy w tej sprawie – powiedział Miller w rozmowie z kanałem Rassija 24.

fot. Gazprom

Prezes Gazpromu odniósł się również do kwestii realizacji gazociągu Turkish Stream oraz Nord Stream 2. Jego zdaniem surowiec dostarczany do Europy przez magistralę po dnie Morza Czarnego nie będzie konkurował z tym przesyłanym po dnie Morza Bałtyckiego, gdyż w grę wchodzą inne rynki docelowe. Ponadto wolumen dostarczany przez Nord Stream 2 będzie znacznie większy od tego przesyłanego przez Turkish Stream.

Przypomnijmy, że 24 lutego w Rzymie Gazprom, włoski Edison SpA oraz grecka DEPA SA podpisały memorandum o dostawach gazu. Zakłada, że gaz będzie przesyłany z Rosji po dnie Morza Czarnego i przez państwa trzecie do Grecji i do Włoch. Ponadto według założeń studium wykonalności projektu ma zostać sporządzone do końca 2016 roku.

Jak dotychczas problemem pozostawał jednak brak technicznych możliwości dostarczenia rosyjskiego paliwa do Grecji oraz Włoch. W grudniu 2014 roku Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z projektu South Stream, a w listopadzie 2015 r. zamrożono projekt gazociągu Turkish Stream. Jednak ponowne ocieplenie relacji na linii Moskwa-Ankara oraz podpisanie międzyrządowej umowy w sprawie budowy Turkish Stream stwarza możliwość kontynuacji dyskusji na temat projektu ITGI Poseidon. Połączenie międzysystemowe Posejdon jest częścią Gazociągu ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), który łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowości 8-10 mld m3 rocznie. W listopadzie 2007 roku powstało 300 km połączenia Turcja-Grecja.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

Jakóbik: Dlaczego Rosja chce reanimować Posejdona? Gra o bliską zagranicę na południu (ANALIZA)