Powołano jednostki integracji sił NATO w sześciu krajach Europy Wschodniej

3 września 2015, 07:15 Alert
Defense Secretary Robert M. Gates
Ministrowie obrony NATO

(Defence News/Ministerstwo Obrony Litwy/Patrycja Rapacka)

We wtorek (1.09) NATO powołało jednostki dowodzenia na obszarze sześciu członków sojuszu z obszaru Centralnej i Wschodniej Europy. Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że ta decyzja ma na celu zwiększenie poziomu obrony państw członkowskich w dobie regionalnych napięć z państwem rosyjskim.

– NATO powołało jednostki integracji sił NATO (NATO Force Integration Units) na Litwie, na Łotwie, w Estonii, Polsce, Bułgarii oraz w Rumunii – powiedział rzecznik prasowy litewskiego resortu obrony, Asta Galdikaite w rozmowie z  AFP.

Z kolei litewski minister spraw zagranicznych wyraził opinie, że nowe struktury NATO na obszarze postsowiecki to „czysty sygnał, że NATO traktuje swoje zobowiązania bardzo poważnie”

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg będzie uczestniczył w czwartek (3.09) w wileńskich uroczystościach oficjalnie inaugurujących jednostki integracji sił NATO.

Sześć międzynarodowych jednostek, w skład których wchodzi około 40 oficerów, zostały ustanowione w celu ułatwienia wdrożenia nowych sił szybkiego reagowania NATO oraz w celu koordynowania ćwiczeń wojskowych z udziałem z członków NATO. Sojusz dotychczas zwiększył ilość organizowanych manewrów, podczas gdy USA zobowiązały się do bazowania ciężkiej broni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji:

Predatory nad Łotwą 

Trwają przygotowania do ćwiczeń Brave Warrior 2015. Czesi pomogą USA w transporcie ciężkiego uzbrojenia

Kreml zapowiada zwiększenie obecności wojskowej w odpowiedzi na członkostwo Gruzji w NATO