Pożar w NCBJ nie doprowadził do skażenia promieniotwórczego

9 maja 2020, 07:45 Alert
800px-Reaktor_Maria_w_Swierku
Reaktor Maria w Świerku. Fot. NCBJ

Polska Agencja Atomistyki informuje, że pożar na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku nie doprowadził do uwolnienia substancji promieniotwórczych i nie zagroził ludziom ani środowisku.

– Pożar nie objął swoim zasięgiem części budynku, w którym znajdują się izotopy oraz substancje promieniotwórcze. Na miejsce została wezwana Państwowa Straż Pożarna – podaje PAA. – Po ugaszeniu pożaru dokonano pomiarów dozymetrycznych miejsca incydentu. Nie stwierdzono obecności skażeń promieniotwórczych. Automatyczny system monitoringu radiacyjnego NCBJ nie wykrył obecności uwolnień do środowiska. Budynek Zakładu Produkcji Radioizotopów nie jest powiązany z budynkiem reaktora badawczego Maria ani żadnego innego obiektu jądrowego na terenie ośrodka w Świerku i nie zagrażał bezpieczeństwu tych obiektów.

Państwowa Agencja Atomistyki po raz kolejny przekazuje uspokajające informacje ze względu na fakt, że usterki na w pobliżu reaktora Maria są interpretowane w części mediów jako zagrożenie katastrofą nuklearną.

Polska Agencja Atomistyki/Wojciech Jakóbik