Prairie Mining chce polubownego rozwiązania sporu z polskim rządem

13 lutego 2019, 08:45 Alert

Prairie Mining oficjalnie poinformowało polski rząd o istnieniu sporu inwestycyjnego i wezwało do negocjacji w celu jego polubownego rozwiązania – poinformowała spółka w komunikacie.

Fot.: Prairie Mining. Wizualizacja kopalni Jan Karski

Negocjacje Prairie Mining i rządu

„W notyfikacji Prairie wzywa do bezzwłocznych negocjacji z rządem w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazuje na prawo spółki do zgłoszenia sporu do międzynarodowego arbitrażu, jeśli do polubownego rozwiązania sporu nie dojdzie” – napisano w komunikacie. Jak podało Prairie, spór wynika z pewnych działań podjętych przez Polskę wbrew zapisom Traktatu Karty Energetycznej i dwustronnych umów inwestycyjnych z Wielką Brytanią i Australią. Spółka poinformowała, że podejmuje wszelkie działania, by zachować swoje prawa i chronić inwestycje w Polsce.

„Mamy nadal nadzieję, że spór z rządem może być rozwiązany polubownie. Spółka rozważy podjęcie wszelkich innych kroków, które zapewnią zachowanie jej swoich praw” – podało Prairie. Spółka wskazała, że prowadzi działania biznesowe w Polsce zgodnie z polskim prawem, wdraża międzynarodowe standardy i może zagwarantować produkcję węgla koksowego wysokiej jakości.

W kwietniu ubiegłego roku Prairie Mining podjęło działania prawne przeciwko ministerstwu środowiska w sprawie kopalni Jan Karski w Zagłębiu Lubelskim, po tym, jak nie dostało prawa do użytkowania górniczego. Z kolei w maju 2018 r. MŚ odrzuciło wniosek Prairie Mining o zmiany w koncesji dla projektu Dębieńsko na Górnym Śląsku. Przejęciem pokładów węgla koksowego w złożu Dębieńsko i kopalni Jan Karski zainteresowana jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Polska Agencja Prasowa