Premier w Katowicach: Węgiel ma stabilne miejsce w miksie energetycznym

29 sierpnia 2017, 10:45 Alert

Myślimy o budowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych. Chcemy stawiać na polską myśl inżynieryjną – powiedziała premier Beata Szydło w czasie Międzynarodowych Targów Górniczych w Katowicach. Jak podkreśliła, węgiel kamienny i brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce w polskim miksie energetycznym.

Beata Szydło
Beata Szydło otworzyła katowickie targi (fot. KPRM)

Premier Szydło bierze udział w otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”. „Te targi pokazują, jak dużo nowoczesnych technologii i nowoczesności w górnictwie może być. I to jest przyszłość polskiego górnictwa i to jest przyszłość polskiej gospodarki” – mówiła szefowa rządu.

Jak oceniła, “kondycje spółek węglowych są bardzo dobre”. – Górnictwo przynosi zyski, już ponad 1,5 mld zł za pierwsze półrocze – powiedziała premier. Przyznała, że reforma górnictwa jest trudna. – Udało się stworzyć dobry zespół, który ten projekt potrafił przeprowadzić – dodała.

Szefowa rządu w czasie wystąpienia podkreślała, że zmiany w sektorze wydobycia węgla to „wspólny sukces”. – Górnictwo i energetyka są polską wizytówką – powiedziała.

Jak dodała, to też okazja by powiedzieć z Katowic, „ze stolicy Śląska i ze stolicy polskiego przemysłu i górnictwa”, że górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i to będzie nowoczesne górnictwo.

Premier Szydło mówiła też, że jednym z pierwszych trudnych zadań jej rządu było rozwiązanie problemów górnictwa, doprowadzenie do jego reformy, ale i danie branży przyszłości. I tak się stało – podkreśliła.

„Podziękowania należą się wszystkim szefom spółek górniczych i energetycznych, którzy bardzo ciężko pracują nad tym, żeby ten projekt się powiódł” – mówiła Szydło, dodając, że dziękuje też wszystkim pracownikom i załogom, które „podeszły z wielkim zrozumieniem do tych projektów i zmian”.

„Dzisiaj to jest nasz wspólny sukces, że możemy w Katowicach powiedzieć w 2017 r., że przed polskim górnictwem i polską energetyką jest dobra perspektywa, dobra przyszłość” – mówiła premier.

Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski

Kiedy rozpoczynaliśmy prace naszego rządu i okazało się, ze jednym z pierwszych zadań, które musimy podjąć jest rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do reformy górnictwa chyba niewielu myślało, że to się powiedzie. Pamiętam rozmowę z Grzegorzem, który przyszedł i powiedział mi: słuchaj to nie chodzi o to żebyśmy przeprowadzili reformę na 2-3 lata, tak jak już to wielokrotnie próbowano robić a za 2-3 lata trzeba będzie robić reformę od nowa. Tylko chodzi o to żebyśmy zbudowali nowy system, zupełnie inaczej spojrzeli na branżę górniczą, dali jej nowe życie i dali jej przede wszystkim przyszłość. I tak się stało” – wspominała Beata Szydło.

„Dzisiaj po pierwszym półroczu możemy powiedzieć, że wiadomości są optymistyczne, ponieważ kondycje spółek węglowych, energetycznych są bardzo dobre. Górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze. Myślę, że są to dobre prognostyki” – mówiła premier.

Szydło: chcemy budować polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny

„Chcemy budować polską energetykę, polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, w którym węgiel kamienny, węgiel brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce” – podkreśliła premier Szydło podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”.

Wskazała, że tak się dzieje i tak się będzie działo przez kolejne lata, bo reforma cały czas trwa. „Ona dopiero weszła w nowy etap. W tej chwili myślimy właśnie o budowaniu nowoczesnych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie, a do tego potrzebujemy również i nowoczesnych rozwiązań” – wskazała szefowa rządu.

„Chcemy stawiać na polską myśl inżynierską, chcemy oferować również te nasze produkty na zewnątrz. Chcemy mówić o tym, że górnictwo polskie, polska energetyka są naszą wizytówką” – mówiła w Katowicach.

Dodała, że to jest też bezpieczeństwo energetyczne Polski. „Zdajemy sobie z tego sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę, tak swoją bardzo wrażliwą jej część – czyli energetykę, aby zabezpieczyć w jak największy sposób swoje państwo. I to robimy. Dlatego węgiel kamienny jest niezwykle ważny ” – zaznaczyła.
Jak podkreśliła, to nie są łatwe reformy. „To nie są łatwe decyzje, ale myślę, że wszyscy z państwa, którzy obserwowaliście, widzieliście ten proces, uczestniczyliście w nim, możecie powiedzieć, że rzeczywiście udało się stworzyć (…) dobrą drużynę, która ten projekt potrafiła przeprowadzić” – powiedział. I dodała: „Teraz jesteśmy na tym etapie, kiedy budujemy właśnie przyszłość polskiego górnictwa”.

Premier Szydło zaznaczyła, że jest dumna z tego, że ten projekt się powiódł. „Również i dlatego, że sama jestem związana z gminą górniczą, sama pochodzę z tego regionu i wiem doskonale, że dla nas tutaj, ludzi mieszkających na południu Polski, górnictwo to nie tylko jest gospodarka, (…) to nie jest tylko możliwość zarabiania, ale to jest też wielki etos budowany przez wiele pokoleń i to jest po prostu nasze życie” – oceniła.

Jak zaznaczyła, rząd chce, by polskie górnictwo było nowoczesne, bezpieczne, konkurencyjne i przynosiło zyski. „Tak się dzieje. (…) Dzisiaj po pierwszym półroczu możemy powiedzieć, że wiadomości są optymistyczne” – podkreśliła.

 

BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa