Premier i prezydent lecą do Davos. Będą rozmawiać o Ukrainie i kryzysie energetycznym

23 maja 2022, 10:30 Alert

23 maja rozpoczyna się szczyt ekonomiczny w Davos. Weźmie w nim udział ponad 50 szefów rządów i przywódców z całego świata. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. 

fot. Flickr

Głównymi tematami tegorocznego szczytu są wojna na Ukrainie, droga do wyjścia z recesji postcovidowej, kryzys energetyczny i szalejąca na świecie inflacja. W forum weźmie udział około 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Premier Mateusz Morawiecki spędzi na miejscu dwa dni. – Co do spotkań w Davos, na forum międzynarodowym spotkam się tam z liderami największych światowych korporacji (…). Będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób przyciągnąć do Polski kolejne wysoko zaawansowane inwestycje – mówił niedawno szef polskiego rządu. – Będziemy także rozmawiali o tym, jak złagodzić wielkie napięcia inflacyjne wywołane przez Putina – dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że premier Morawiecki weźmie m.in. udział w licznych spotkaniach z przedstawicielami największych światowych firm technologicznych. – Premier będzie także uczestniczył w otwarciu Domu Polskiego w Davos, a także otworzy organizowany tam 24 maja panel pt. „What it Takes to Attract New Investors to CEE?” – poinformował.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że podczas Forum przywódcy omówią zagadnienia dotyczące współpracy, pomocy humanitarnej oraz środków zmierzających do przywrócenia równowagi gospodarczej po pandemii. Uczestnicy będą dyskutować na tematy bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego, transformacji przemysłu, innowacji oraz cyberbezpieczeństwa.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Europa szykuje się na apokalipsę gazową i ma dać radę