Premier w Jaworznie. Modernizacja bloków węglowych ma uratować górnictwo

22 lutego 2016, 13:00 Energetyka

Premier RP, Beata Szydło złożyła 22 lutego wizytę na placu budowy węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Ta największa inwestycja Grupy Tauron znacząco poprawi efektywność wytwarzania energii. Oddanie bloku do eksploatacji ma nastąpić pod koniec obecnej dekady.  

– Tauron realizuje jedną z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzującą się najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie. Ta wysokosprawna jednostka będzie spełniać surowe normy z zakresu ochrony środowiska i ma zastąpić moce wytwórcze starszej generacji, których odstawianie jest konieczne ze względu na rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, oraz zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej i zagwarantować bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – Wykorzystana technologia zapewni roczne zapotrzebowanie na węgiel w wysokości od 2 do 3 mln ton rocznie przez około 30 lat, a to gwarancja pracy dla kopalni Grupy Tauron.

– Polska energia jest oparta w ponad 90 procentach na węglu. To nie jest nic dziwnego, że Tauron ma taki miks energetyczny, bo jest położony w sercu polskiego górnictwa. Jak popatrzymy na Skandynawię to dominują tam elektrownie wodne, bo warunki hydrologiczne na to pozwalają. Jeżeli popatrzymy na Rosję, to dominują elektrownie gazowe i też zachodni inwestorzy rozbudowują je no bo to jest lokalne paliwo. Dla nas węgiel jest lokalnym paliwem i powinniśmy się zastanowić jak sprawić, by warunki jego wykorzystania były możliwie jak najbardziej ekologiczne. Ten blok, którego sprawność będzie co najmniej na poziomie 45 procent jest jednym z takich kroków. Średnia sprawność bloków kondensacyjnych węglowych w Polsce to dzisiaj 30-kilka procent więc niejako o 12 procent podnosimy sprawność. Produkujemy taką samą ilość energii, znacznie mniej konsumując paliwa i emitując do atmosfery szkodliwe substancje – mówił przedstawiciel Grupy.

– Sytuacja przemysłu ciężkiego m.in. w wytwarzaniu energii jest bardzo trudna. Fakt, że Pani Premier odwiedza nas dzisiaj pokazuje, że rząd przykłada bardzo dużą wagę do tego, co dla nas jest niezmiernie ważne. Nie poradzimy sobie sami z tymi problemami. Chciałem powiedzieć, że budowa tego bloku elektrowni Jaworzno 910 MW, inwestycja o wartości ponad 6 mld złotych, to jest zapewnienie również miejsc pracy i produkcji w segmencie górniczym, w sektorze górniczym na poziomie od 2,5 do 3 mln ton węgla rocznie w ciągu co najmniej 30, a może i 40 lat, bo tyle minimalnie wynosi okres eksploatacji takiego bloku. Więc jest to realna odpowiedź na to jak w przyszłości możemy zapewnić transformację tego sektora bo nikt nie ma wątpliwości, że w dobie zmieniającego się świata będziemy musieli go przekształcać – ocenił prezes Taurona.

– W tej chwili Polska przede wszystkim musi stworzyć taki plan zabezpieczenia energetycznego, który będzie bezpieczny dla naszej gospodarki, dla naszego państwa – mówiła w Jaworznie premier RP Beata Szydło. – Bierzemy pod uwagę wypełnianie chociażby zobowiązań związanych z tym, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Musimy realizować przyjęte programy i dyrektywy. Więc ten miks energetyczny musi być urozmaicony i musi być duża dywersyfikacja, ale też dla polskiej energetyki, dla polskiej gospodarki jeszcze przez długi czas węgiel będzie podstawą. Tylko tyle, że dzisiaj musimy bardzo poważnie rozmawiać o tym, że również górnictwo, również węgiel wymaga zreformowania pod kątem wprowadzenia coraz to nowoczesnych technologii. Poszukiwania czystych technologii węglowych, unowocześnienie i wtedy węgiel na pewno będzie miał dobrą przyszłość. Jesteśmy w tej chwili nastawieni na to, aby tak reformować polską gospodarkę i tak układać ten miks energetyczny, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie górnictwa z pełną świadomością, że musimy także unowocześniać górnictwo – podsumowała premier.

O inwestycji

Zakres inwestycji obejmuje budowę nowego bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Jednostka o minimalnej sprawności 45 proc. netto będzie spełniała nie tylko surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ale również zostanie wykonana zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i stosowanymi normami polskimi jak również Unii Europejskiej. Ponadto istnieje możliwość dobudowy w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (tzw. CCS Ready), co może mieć istotne znaczenie w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2.

Przy budowie bloku znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. Zagwarantuje on na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w kopalniach Grupy Tauron, które będą dostawcami paliwa.

Postęp prac

Prace realizacyjne na budowie przebiegają bez zakłóceń. Zakończono prace ślizgowe budowy dwóch żelbetowych pylonów komunikacyjnych o wysokości ponad 138 m. Na wykonanej już płycie fundamentowej budynku kotłowni trwają prace związane z realizacją cokołów pod nośną konstrukcją stalową tego obiektu. Na terenie budynku maszynowni, gdzie płyta fundamentowa została zabetonowana z końcem ubiegłego roku, kontynuowane jest deskowanie i zbrojenie ścian oraz słupów stropu. Postęp prac jest również widoczny przy realizacji chłodni kominowej. Zakończono montaż prefabrykowanych słupów i belek wieńca płaszcza chłodni wraz z zabetonowaniem węzłów pomiędzy belkami. Zmontowane belki stanowią pierwszy ze 143 cykli wznoszenia płaszcza chłodni. Chłodnia kominowa jaworznickiego bloku osiągnie wysokość aż 180 m. Jej średnica u podstawy to prawie 150 m – w jej wnętrzu zmieściłby się pełnowymiarowy stadion piłkarski.

Zakończono montaż rurociągu powrotnego wody chłodzącej pomiędzy budynkiem maszynowni, a misą chłodni kominowej. W trakcie realizacji jest również montaż rurociągu wody zasilającej od strony pompowni wody chłodzącej w kierunku maszynowni. Na ukończeniu jest wykonanie ostatniego elementu szybu centralnego (tzw. risera) chłodni kominowej. Równolegle realizowana jest żelbetowa, monolityczna konstrukcja nośna budynku nastawni blokowej. Trwają już wykopy pod fundamenty obiektów Instalacji Odsiarczania Spalin. Rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej kotła planowane jest na kwiecień br.

 

Podstawowe parametry techniczne bloku:

Moc znamionowa bloku (brutto)                                           910 MW

Maksymalna wydajność kotła                                              2453 Mg/h

Ciśnienie znamionowe pary świeżej na wylocie z kotła       28,5 MPa

Temperatura znamionowa pary świeżej                               600 ºC

Ciśnienie znamionowe pary wtórnie przegrzanej                 5,78 MPa

Temperatura znamionowa pary wtórnie przegrzanej           610 ºC

Stężenie zanieczyszczeń gazowych w spalinach nie więcej niż:

SO2                                        150 mg/mn3

NOx                                        150 mg/mn3

pył                                         10 mg/mn3

Znamionowa sprawność bloku brutto                                   > 49,5 %

Sprawność bloku netto                                                         > 45,9 %

 

Efekt ekologiczny:

(porównanie emisji na MWh starych bloków 120MW i bloku 910MW):

stare bloki 120 MW                       nowy blok 910 MW          redukcja na MWh

Pył               0,22 kg                                 0,02 kg                                 – 91%

SO2              6,40 kg                                 0,4 kg                                   – 95%

NOx             2,23 kg                                 0,4 kg                                   – 82%

CO2              950 kg                                   692 kg                                   – 28%

 

Kalendarium:

III kwartał 2011           – uzyskanie Decyzji o pozwoleniu na budowę

II kwartał 2012            – podpisanie umowy przyłączeniowej z PSE

I kwartał 2013             – wybór Głównego Wykonawcy

II kwartał 2014            – podpisanie umowy z Głównym Wykonawcą

IV kwartał 2014          – przekazanie placu budowy Głównemu Wykonawcy

I kwartał 2015             – zatwierdzenie Projektu Podstawowego Bloku

I kwartał 2015             – rozpoczęcie prac ziemnych

I kwartał 2015             – podpisanie umowy z Wykonawcą 1 cz. ukł. nawęglania

IV kwartał 2015          – wykonanie płyty fundamentowej Budynku Głównego Bloku (kotłownia, maszynownia, nawa elektryczna)

IV kwartał 2015          – podpisanie umowy z Wykonawcą układu odpopielania zewnętrznego

 

Kamienie milowe projektu:

III kwartał 2018           – pierwsze rozpalenie kotła

IV kwartał 2018          – synchronizacja bloku z krajową siecią elektroenergetyczną

I kwartał 2019             – rozpoczęcie ruchu próbnego

I kwartał 2019             – przekazanie bloku do eksploatacji

II kwartał 2019            – rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej