Premierzy Polski i Łotwy będą rozmawiać o polityce klimatycznej i energetyce

17 stycznia 2022, 06:45 Alert

19 stycznia 2022 roku premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Łotwy Artursem Krišjānisem Kariņšem. – Wśród tematów unijnych znajdą się kwestie polityki energetycznej i klimatycznej, reforma zasad fiskalnych oraz wzmacnianie odporności Wspólnoty – poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki i Krisjanis Karins, premierzy Polski oraz Łotwy. Fot. Kancelaria Premiera RP
Mateusz Morawiecki i Krisjanis Karins, premierzy Polski oraz Łotwy. Fot. Kancelaria Premiera RP

Premierzy Mateusz Morawiecki i Arturs Krišjānis Kariņš porozmawiają o polityce klimatycznej i energetyce. Omówią kwestie dwustronne i regionalne, w tym m.in. związane z współpracą infrastrukturalną i elektroenergetyczną oraz wspólnymi działaniami w ramach Inicjatywy Trójmorza.

W 2022 roku w Rydze odbędzie się 7. Szczyt Trójmorza i Forum Biznesu. Łotwa będzie drugim państwem bałtyckim w roli gospodarza (w 2020 roku organizatorem 5. Szczytu Inicjatywy Trójmorza była Estonia).

– Strona łotewska koncentruje się na współpracy gospodarczej wokół konkretnych projektów transportowych tj. Rail Baltica, Via Baltica oraz energetycznych – zwłaszcza ze źródeł odnawialnych. Łotwa kładzie nacisk na współpracę cyfrową (5G) i na poszukiwanie prywatnego kapitału na ich finansowanie. Szczyt w Rydze będzie okazją do podkreślenie orientacji europejskiej i transatlantyckiej tej formy współpracy – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Jędrzej Stachura

Rosjanie chcą zbudować Białorusi drugą elektrownię jądrową u wrót Polski