Prezes Orlenu potwierdza: Odebraliśmy ropę z Iranu

26 stycznia 2017, 11:30 Energetyka
Tankowiec Vilamoura fot.: Port Gdańsk
Tankowiec Vilamoura fot.: Port Gdańsk

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński podczas konferencji podsumowującej wyniki finansowe spółki za czwarty kwartał 2016 roku przyznał, że jego firma odebrała pierwszą dostawę ropy do Polski, o czym informował BiznesAlert.pl 23 stycznia.

– Jeżeli chodzi o surowce, to fundamenty zostały wzmocnione. W maju po raz kolejny Orlen podpisał bezpośrednią umowę na dostawy ropy z Bliskiego Wschodu. Mam tu na myśli umowę z Saudi Aramco. Jest to ważne osiągnięcie zarówno dla Orlenu, jak i naszych saudyjskich partnerów. Ponadto, w ubiegłym roku aneksowaliśmy kontrakty z Transnieftem i Rosnieftem na dostawy ropy do naszej czeskiej rafinerii w Litwinowie. Przypomnijmy również, że w ubiegłym tygodniu do Gdańska wpłynął tankowiec z irańską ropą, która wkrótce trafi do przetworzenia – mówił Jasiński.

Ropa z Iranu dla Orlenu dopłynęła do Gdańska

– Rozmowy są prowadzone – powiedział prezes PKN Orlen w odpowiedzi na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl o to, czy firma zamierza podpisać umowę długoterminową z Iranem. – Nie przewiduję wyjazdu do Iranu ani żadnego z członków zarządu, ale kontakty są utrzymywane. Na razie jest to sprawa testowania irańskiej ropy. Ale to nie będzie realizowane w ramach kontraktów długoterminowych – przyznał Jasiński.