Prezydent do policjantów: Razem służymy społeczeństwu

24 sierpnia 2015, 19:00 Bezpieczeństwo
n1245181736

Prezydent ma obowiązek służyć Polsce z takim oddaniem, jak służą jej funkcjonariusze – policjanci, żołnierze, strażacy i inne formacje mundurowe. Prezydent Rzeczypospolitej ma także obowiązek służby dla funkcjonariuszy, dla społeczeństwa, dla polskiego państwa. Służymy mu razem i także na tym polega budowanie naszej wspólnoty – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski w szkole policyjnej w Szczytnie.

Zwracając się do funkcjonariuszy prezydent podkreślił, że czuje się ogromnie dumny widząc z godnością noszony mundur, miłość do służby i miłość do Rzeczypospolitej. – Gratuluję tego wspaniałego awansu, tej nowej drogi służby dla Rzeczpospolitej, dla polskiego społeczeństwa. Bo przede wszystkim właśnie Polsce i społeczeństwu, ludziom służycie. Dziękuję za to – powiedział.

– To specyficzna sytuacja, ale jakże symboliczna. Prezydent Bronisław Komorowski nadał Państwu stopnie oficerskie, dziś nowy prezydent jest z wami po to, żeby dopełnić – w moim poczuciu – prezydenckiego obowiązku. Chciałbym, żebyście to odczytali jako dosłowną emanację słów konstytucji – że prezydent stoi na straży ciągłości władzy państwowej. To jest właśnie element i pokaz ciągłości władzy państwowej, bo władza, niezależnie od tego, kto ją sprawuje, powinna szanować funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował rektorowi i kadrze akademickiej za trud przygotowania do jeszcze lepszej służby, a także rodzinom policjantów, podkreślając ich codzinne poświęcenie. – To niebezpieczna praca wymagająca poświęcenia nie tylko od was, ale także od waszych najbliższych. Im chciałem nie tylko pogratulować, ale także podziękować z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej, jako Jej najwyższy przedstawiciel – mówił.

Powołując się na badania, wg których policja cieszy się 72% zaufaniem społecznym podkreślił, że wielkim zadaniem dla funkcjonariuszy jest zdobycie zaufania pozostałych 28%. – Chciałbym, żeby polscy funkcjonariusze, funkcjonariusze naszego wspaniałego państwa, byli także zdobywcami. Zdobywcami w codziennej pracy, zdobywcami sukcesu, jakim dla was jest bezpieczeństwo Polaków – powiedział prezydent.

Promocję na stopień podkomisarza uzyskało 280 funkcjonariuszy, w tym 41 kobiet.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP