Prezydent RP spotkał się w Houston z przedstawicielami firm energetycznych

14 czerwca 2019, 17:00 Alert

Drugiego dnia pobytu w Houston prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych. Następnie planowana jest wizyta w gazoporcie Sabine Pass, gdzie odbędzie się spotkanie z ministrem energetyki Rickiem Perrym.

Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta
Andrzej Duda i Donald Trump. Fot. Kancelaria Prezydenta

W spotkaniu z prezydentem, które odbyło się w piątek rano czasu lokalnego, udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP.

Po zakończeniu spotkania prezydent Duda wraz z ministrem energii USA odwiedzi Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, ok. 160 km. od śródmieścia Houston.

PGNiG podało w środę, że kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.

PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines.

Porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli minister energii USA Rick Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Perry i Naimski podpisali ponadto memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni polsko-amerykańskie więzi handlowe.

Prezydent Duda w piątek po południu odwiedzi też centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksas – MD Anderson Cancer Center w Houston, gdzie zaplanowana jest ceremonia podpisania memorandum o współpracy między tym ośrodkiem a Ministerstwem Zdrowia.

W czwartek podczas spotkania z Polonią w Houston prezydent Duda mówił, iż zostanie przygotowana nowa strategia walki z rakiem. Strategia ta miałaby powstać we współpracy z ekspertami z MD Anderson Cancer Center.

Prezydentowi będzie towarzyszył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który – jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych.

Para prezydencka spotka się też z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym lekarzami polskiego pochodzenia.

Z sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perry’m będę rozmawiał nt. współpracy polsko-amerykańskiej, także w zakresie wysyłania gazu skroplonego do Polski – powiedział w piątek w Houston w Teksasie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda: będę rozmawiał z sekretarzem ds. energii nt. współpracy polsko-amerykańskiej

Prezydent kontynuuje w piątek wizytę w Houston, gdzie spotkał się z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych.Po spotkaniu Duda powiedział dziennikarzom, że przedmiotem rozmów była sytuacja w Polsce, zawarte kontrakty, a także plany na przyszłość.

„Za chwilę jadę do terminalu LNG, skąd m.in. wysyłany jest także gaz skroplony do Polski i tam spotkam się z panem sekretarzem ds. energii Rickiem Perry’m; będziemy rozmawiali nt. współpracy polsko-amerykańskiej także i w tym zakresie” – powiedział Duda.

Dodał, że następnie złoży wizytę w centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas – MD Anderson Cancer Center w Houston. „Będziemy tam zapoznawali się z najnowszymi odkryciami, jeżeli chodzi o technologię leczenia chorób nowotworowych, będziemy rozmawiali z naukowcami, oczywiście przede wszystkim amerykańskimi, ale także i polskimi naukowcami” – powiedział prezydent.Podkreślił, że to ważna wizyta z punktu widzenia budowania polskiej strategii walki z chorobami nowotworowymi.

Duda: chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostawy gazu do Europy

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej – oświadczył prezydent Andrzej Duda, który udaje się w piątek do terminala LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.

 

Polski prezydent ma zwiedzić, wraz z sekretarzem energii USA Rickiem Perry’m, terminal eksportowy należący do firmy Cheniere.

„Nie przewiduję podpisywania jakichś umów na terenie gazoportu, umowy zostały podpisane dwa dni temu w Waszyngtonie” – zastrzegł prezydent. Jak dodał, cieszy się, że te umowy są zawierane, że współpraca się rozwija i że w najbliższych latach przewidywane są bardzo duże dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych.

„Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element działania w ramach Trójmorza” – stwierdził Andrzej Duda.
Polska Agencja Prasowa