Prezydent Mołdawii: Nie damy się szantażować rosyjskim gazem

15 lipca 2022, 07:15 Alert

– Nie damy się szantażować Rosji dostawami gazu ziemnego – powiedziała prezydent Mołdawii Maia Sandu. Prezydent Andrzej Duda zaoferował wsparcie Mołdawii w reformach koniecznych do bycia członkiem Unii Europejskiej.

Flaga Mołdawii. Fot. Freepik
Flaga Mołdawii. Fot. Freepik

Prezydent Maia Sandu powiedziała, że nie chce, aby Mołdawia za wszelką cenę utrzymywała dostawy taniego rosyjskiego gazu ziemnego i negocjowała je na warunkach postawionych przez Kreml. – Nie zamierzam sprzedawać kawałka naszego kraju tylko po to, aby przez pół roku mieć tańszy gaz – powiedziała w rozmowie z mediami mołdawskimi.

Prezydent Mołdawii zaznaczyła, że nie pojechała do Moskwy, aby negocjować nową umowę gazową na lepszych warunkach z powodu troski o suwerenność państwa. Dodała, że jej kraj nie jest zainteresowany długoterminową umową na dostawy gazu od rosyjskiego koncernu Gazprom i nie da się szantażować, choć nadchodząca zima „może być ciężka”. – Wszyscy się przygotowują na jej nadejście. My również musimy być gotowi – powiedziała Sandu.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska chce wspierać Mołdawię w reformach koniecznych dla dołączenia tego kraju do UE poprzez wsparcie eksperckie i finansowe. – Polska stara się pomagać Mołdawii, oferując wsparcie ekspertów, a także oferując pomoc finansową i materialną, by wesprzeć proces trudnych reform. Najbardziej będziemy się cieszyć, kiedy razem z panią prezydent będziemy mogli się radować tym, że Mołdawia będzie pełnym członkiem Unii Europejskiej. Wierzę w to głęboko, że to nastąpi – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Mołdawia otrzymała kredyt na zakup gazu