Prezydent odwiedzi Norwegię. PGNiG w delegacji

9 maja 2016, 06:00 Alert

(Regjeringen/Norway Today/Bartłomiej Sawicki)

Fot. Andrzej Hrehorowicz/KPRP

Bezpieczeństwo, energetyka i klimat – to główne osie współpracy między Oslo a Warszawą. Trwająca w dniach 22 – 25 maja wizyta prezydenta RP, Andrzeja Dudy, będzie miała w dużym stopniu symboliczny charakter, mimo to w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie oraz planów Polski, zmierzających do rozpoczęcia importu norweskiego gazu, wizyta może utwierdzić w przekonaniu, że Polska i Norwegia mają coraz więcej wspólnych interesów. Dowodem jest choćby przygotowany przez norweski rząd, szczegółowy dokument o relacjach między Warszawą a Oslo.

Prezydent RP, Andrzej Duda udał się z trzydniową oficjalną wizytą do Oslo. Prezydent zostanie przyjęty przez Króla Norwegii, Haralda III. Przywódcy obu krajów wezmą udział w seminarium dotyczącym współpracy w sektorze morskim i energetycznym. Prezydent w ramach wizyty wygłosi także wykład w Instytucie Nobla w Oslo. W ramach roboczej części wizyty, prezydent Duda spotka się z premier Norwegii, Erną Solberg. W ramach pobytu zaplanowano także wizytę głowy państwa w Kwaterze Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii w Reitan. Zgodnie z agendą przewidziano także spotkanie z minister obrony Norwegii, Ine Eriksen Søreide. Kończąc swoją wizytę prezydent Duda weźmie udział w uroczystości pod pomnikiem na Havik w Narwiku, upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w Norwegii w czasie II wojny światowej.

Norwegowie podkreślają znaczenie relacji z Polską. W kwietniu na stronach ministerstwa spraw zagranicznych Norwegii pojawiła się szeroka informacja, pokazująca potencjał Polski oraz sektory kooperacji z Norwegią. Wypisanymi celami strategicznymi polsko – norweskiej współpracy jest m.in. współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w kontekście wyzwań regionu oraz wzmocnienie kooperacji w dziedzinie energii, zmiany klimatu i środowiska.

AKTUALIZACJA (11.50): Jak poinformowało PGNiG, z prezydentem uda się do Norwegii delegacja firmy. Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W portfelu aktywów PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych.

W ramach współpracy klimatycznej i energetycznej Norwegowie wspierają wysiłki Polski zmierzające do rozwoju gospodarki o niskim poziomie emisyjności. – W ramach wspierania transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, Norwegia promuje swój gaz jako alternatywę dla węgla, który jest wysoce zanieczyszczającym nośnikiem energii – czytamy w dokumencie o wyzwaniach polsko – norweskiej współpracy.

Warto podkreślić, że podczas lutowej wizyty w Oslo, premier RP, Beaty Szydło, zaznaczyła, że plany dotyczące dywersyfikacji źródeł energii są priorytetem. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu, który jest naszym głównym surowcem energetycznym. Poszukujemy jednak innych możliwości i tutaj inwestycja w szelfie norweskim jest w naszej ocenie dobrą drogą – powiedziała premier Szydło, odnosząc się w ten sposób do planów budowy tzw. Korytarza Norweskiego. Za pośrednictwem mającego powstać gazociągu Baltic Pipe, Polska chce rozpocząć import norweskiego gazu przed 2022 r.

Jak czytamy dalej w dokumencie, Polska jest również zainteresowana zacieśnieniem współpracy z Norwegią w zakresie zalesiania, jako jednego z elementów polityki klimatycznej. Jak czytamy dalej, polsko – norweska współpraca w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) pozostaje priorytetem od kilku lat. W ramach norweskiego wsparcia finansowanych jesz obecnie 7 projektów, między które rozdzielono 10 mln euro.