Prezydent omówi w Chorwacji szczyt Trójmorza z udziałem Trumpa

13 czerwca 2017, 12:45 Drogi

Dzisiaj w Zagrzebiu z oficjalną wizytą do Chorwacji uda się prezydent RP Andrzej Duda, gdzie spotka się z prezydent tego kraju, Kolindą Grabar Kitarović.

W wywiadzie udzielonym chorwackiemu dziennikowi Vecernij List, Duda podkreślił znaczenie inicjatywy Trójmorza dla relacji obu krajów. Chorwacka gazeta dodaje, że szczyt Trójmorza, który odbędzie się w lipcu w Polsce odbędzie w tym samym czasie, kiedy do Warszawy przyleci prezydent USA, Donald Trump. W kontekście energetyki, Duda powiedział, że Nord Stream 2 spetryfikuje lub nawet pogorszy obecną sytuacje w regionie w sektorze gazu.

Prezydenta Duda przypomniał, że inicjatywa Trójmorza dotyczy 12 krajów, które leżą między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Współpraca rozpoczęła się w 2015  z inicjatywy Polski i Chorwacji.

– To pokazuje, jak bliskimi sojusznikami są oba kraje. Są w bardzo dobrych dwustronnych stosunkach, które w latach nabrały wysokiej dynamiki zarówno w polityce jak i w gospodarce. Chcemy, aby stanowiła jedność i spójność. Dlatego uważamy, że nasze naturalne, najbliższe otoczenie polityczne, takie jak Europa Środkowa, zobowiązana jest  do wspólnego i solidarnego reagowania na wyzwania w gospodarce, infrastrukturze oraz w energetyce i środowisku. Inicjatywa odbiła się wielkim echem wśród naszych regionalnych sąsiadów. Szefowie państw Europy Środkowej wzięli udział w posiedzeniach tego formatu w 2015 roku w Nowym Jorku, a w zeszłym roku w Dubrowniku. Odbyliśmy wiele dyskusji, w których uczestniczyli członkowie rządów i eksperci. Wykazały one, że w Europie Środkowej istnieje wielka potrzeba, i – co najważniejsze – wola polityczna dla lepszej koordynacji wspólnych projektów – powiedział Duda. Dodał, że podczas szczytu uczestnicy będą omawiać spraw biznesowe i zagadnienia z zakresu transportu oraz energii.

Pytany o wsparcie USA dla projektu powiedział, że inicjatywa ta jest otwarta dla partnerów o największym znaczeniu na świecie, a wśród nich są bez wątpienia USA. – Zainteresowanie inwestorów amerykańskich w rynku środkowoeuropejskim już jest. Myślę, że to jest w interesie naszego regionu, ale także po stronie amerykańskiej, aby Europa Środkowa była zwarta  i zintegrowana. Pogłębienie integracji wpłynie także na większą stabilność i atrakcyjność tej części Europy. Jest to element, który jest często nazywany „soft power”, które jest nieuniknionym dopełnieniem bezpieczeństwa militarnego – powiedział. Dodał, że bezpieczeństwo  w Europie Południowo-Wschodniej obecnie koncentruje się na funkcjonalnym wdrożeniu konkluzji szczytu NATO w Warszawie, zmaganiu się z z terroryzmem i dalszym wzrostem wydatków państw członkowskich na cele obronne.

Pytany o projekt Nord Stream 2 powiedział, że w Europie już teraz jest infrastruktura o dostatecznej przepustowości, która pozwala na przesył wystarczającej ilości gazu.-  Istnieją analizy ekspertów, którzy sugerują brak opłacalności tego projektu. Może również mieć on problemy z finansowaniem, z którymi obecnie boryka się Gazprom. Moim zdaniem, projekt ten może zagrozić jedności energetycznej w Europie i stoi w sprzeczności do solidarności, która powinna być podstawą Unii Europejskiej. Partnerzy niemieccy i europejscy muszą brać pod uwagę, że część  państw sprzeciwia się temu  projektowi – powiedział.

Dodał, że Korytarz Północ – Południe realizowany przez kraje Trójmorza zagwarantuje funkcjonowanie wolnego rynku gazu w regionie. – Nord Stream 2 może spetryfikować lub nawet pogorszyć obecną sytuacje. Część krajów naszego regionu jest uzależniona od jednego dostawcy – ostrzegł prezydent RP.

Pytany o możliwość współpracy między Polską a Chorwacją, powiedział, że „istnieje wiele obszarów, w których pracujemy i gdzie będziemy wzmacniać współpracę”. – Przede wszystkim myślę o współpracy gospodarczej i w dziedzinie energetyki oraz transportu, a także obszarów objętych inicjatywą Trójmorza. Chcemy zbudować korytarz energetyczny między terminalem LNG w Świnoujściu a mającym powstać – miejmy nadzieję – wkrótce terminalem na wyspie Krk w Chorwacji- powiedział, odnosząc się do unijnego projektu połączeń międzysystemowych o nazwie Korytarz Północ-Południe.

Dodał, że pomyślnie rozwijana jest współpraca w sektorze logistycznym, między innymi w porcie w Rijece. Polskie i chorwacie firmy skutecznie współpracują w dziedzinie elektrotechniki. – Wielki potencjał tkwi we współpracy w dziedzinie obronności. Dziś wspólnie działają nasze jednostki specjalne, wojskowe jednostki policyjne i akademie wojskowe. Bezcenne są doświadczenie i kontakty, które będą umacniać – dodał Duda.

Jakóbik: Trump na szczycie Trójmorza? LNG z USA może napędzić współpracę