Prezydent: Współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

25 listopada 2019, 17:00 Alert
duda
Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny – ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał z kolei, że wspólnie możemy „z sukcesem” dokonać dekarbonizacji.

Jak wskazał prezydent, z Danią Polska współpracuje najściślej w dwóch obszarach – przy gazociągu Baltic Pipe i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Duda przypomniał, że Polska zdecydowała się na budowę terminala LNG i Baltic Pipe, ponieważ – także z powodów historycznych – była skazana na jednego dostawcę gazu. „Stawiało nas to w bardzo trudnej sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania z konkurencyjnej oferty” – mówił prezydent. Jak dodał, cieszy się, że w kwestii budowy gazociągu udało się przeprowadzić sprawy administracyjne i na ręce księcia Fryderyka złożył podziękowania dla duńskich władz.

Andrzej Duda przypomniał też, że ambicją Polski jest zbudowanie, również dzięki Baltic Pipe gazowego hubu i dostarczanie gazu sąsiadom. Wymienił tu Ukrainę. Jak mówił, to ważny sąsiad i chcielibyśmy, żeby zbliżał się do Zachodu, UE i wspólnych wartości państw demokratycznych. „Te wartości to także bezpieczeństwo energetyczne” – zauważył.

Prezydent podkreślił, że w przypadku polskiej energetyki, gaz daje dużą poprawę w zakresie ochrony klimatu i 60 proc. ograniczenie emisji w stosunku do węgla. To może być ok. 70 mln ton CO2 – podkreślił.

Książę Fryderyk podkreślał, że dziś Polska i Dania skupiają się na praktycznej współpracy i wspólnych wyzwaniach, a obszary energii i klimatu to właśnie takie wyzwania. Jak przypomniał, oba kraje wkrótce połączy Baltic Pipe, duńskie firmy już budują w Polsce elementy wiatraków, ale współpraca obejmuje też obszar biogazu i efektywności energetycznej.

Następca duńskiego tronu przypomniał ubiegłoroczny COP24 i przyjęcie tzw. Katowice Rulebook. Dziękował Polsce za zaangażowanie podczas szczytu klimatycznego. „Mam nadzieję, że polska transformacja energetyczna będzie przebiegać w duchu porozumienia z Katowic” – mówił. Jak dodał, marsz do dekarbonizacji jest trudny, ale wspólnie możemy osiągnąć sukces.

Polska Agencja Prasowa