Problemów Jamał LNG ciąg dalszy

11 grudnia 2015, 14:40 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Novatek nie mógł w terminie zakończyć transakcji z chińskim Funduszem Jedwabnego Szlaku (FJS), dotyczącej sprzedaży 9,9 proc. udziałów w projekcie Jamał LNG. Ma ona zostać zaakceptowana podczas posiedzenia rządowej komisji ds. inwestycji zagranicznych w dniu 11 grudnia, a dzień wcześniej rząd analizował międzyrządowe porozumienie w tej kwestii, twierdzi Kommiersant powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.

Rozmówcy gazety wyjaśniają, że zwłoka w tej kwestii leży po stronie Chin. Problemy mogą leżeć m.in. w chęci zmiany warunków transakcji przez Pekin.

Kommiersant uzyskał potwierdzenie w rządzie, że wspomniana kwestia znajduje się w porządku obrad komisji. Według gazety, 10 grudnia rząd podczas niejawnego posiedzenia rozpatrzył i zatwierdził umowę międzyrządową z Chinami dotyczącą transakcji. Według danych przedstawionych przez rozmówców Kommiersanta, tekst umowy został w tym tygodniu wysłany do strony chińskiej, wobec czego jej podpisanie może zająć trochę czasu.

Jednakże sama transakcja pomiędzy Novatekiem a FJS do tej pory nie została sfinalizowana. Tymczasem, zgodnie z protokołem z posiedzenia międzyrządowej komisji z 16 listopada, prawnie wiążące dokumenty dotyczące transakcji miały zostać podpisane do 10 grudnia. Do tego momentu FJS powinien zapewnić projektowi Jamał LNG pożyczkę, której suma, według źródeł rynkowych, była wcześniej szacowana na 500 mln dol. W umowie do niej zawarto warunki mówiące, że w projekcie będą uczestniczyli chiński CNPC oraz francuski Total. Novatek odmówił komentarza w tej sprawie.

Warto odnotować fakt, że 3 września, podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach, przedstawiciele Novateku oraz FJS podpisali ramową umowę o zakupie 9,9 proc. udziałów w projekcie Jamał LNG.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dol. Oczekuje się, że pierwsza część terminala zostanie oddana do użytku w 2017 r.

Planowane są w sumie trzy etapy inwestycji. Projekt jest realizowany przez Novatek razem z francuskim Totalem oraz chińskim CNPC, gdzie Rosjanie posiadają 60 proc. udziałów, a pozostałe spółki odpowiednio po 20 proc. W ramach projektu uzgodniono sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla hiszpańskiej spółki Gas Natural (2,5 mln ton rocznie), CNPC (3 mln ton rocznie), Total (4 mln ton), Novatek Gas & Power (2,86 mln ton rocznie) oraz Gazprom Marketing & Trading (3 mln ton rocznie).