Problemy czystych technologii węglowych w USA

29 czerwca 2017, 07:15 Alert

Southern Company poinformowało 28 czerwca, że porzuca projekt czystego węgla w stanie Mississippi. Tamtejsza elektrownia będzie spalać gaz ziemny, którego w USA nie brakuje.

fot. pixabay.com

Elektrownia Kemper County zbudowana w pobliżu kopalni węgla brunatnego, co miało dać jej przewagę konkurencyjną, była opóźniona o trzy lata. Jej budżet wzrósł z 4 do 7,5 mld dolarów. Przy wydobyciu miało zostać wykorzystane zgazowanie węgla i wychwytywanie dwutlenku węgla. Plany nie zostały jednak zrealizowane.

Komisja Służby Publicznej Mississippi zarekomendowała projektowi przestawienie na gaz ziemny. Regulator stanowy ocenił, że technologie czystego węgla, które chciała zastosować Southern Company w elektrowni nie zostały dotąd sprawdzone. Z tego względu kompania zdecydowała o zakończeniu pracy na węglu. Obiekt zostanie przestawiony na gaz albo wyłączony.

Węgiel przegrywa w konkurencji z coraz tańszym gazem na amerykańskim rynku. Porażka czystych technologii węglowych w Kemper County spowodowała, że może tak być i na tym froncie. Jednak według New York Times władze federalne będą dalej naciskać na rozwój czystych technologii węglowych.

Także Polska interesuje się czystymi technologiami węglowymi, które miałyby umożliwić rozwój energetyki węglowej i górnictwa w zgodzie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Badania na ten temat podjęły największe spółki sektora w Polsce: Tauron, PGNiG i inni.

New York Times/Wojciech Jakóbik