font_preload
PL / EN
Alert 11 stycznia, 2019 godz. 7:15   

Ciąg dalszy procesu trójstronnego. Los Ukrainy i Nord Stream 2 na szali

gaz rura gazociąg fot. Gaz-System

Eksperci z Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji spotkają się ponownie 15 stycznia, aby kontynuować negocjacje procesu trójstronnego na temat minimalnych dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po uruchomieniu spornego Nord Stream 2. Negocjacje trójstronne z udziałem polityków odbędą się 21 stycznia.

Umowa przesyłowa Ukraina-Rosja kończy się z końcem 2019 roku, kiedy ma być gotowy gazociąg Nord Stream 2 stanowiący alternatywny szlak dostaw gazu do Europy. Przychody z opłat tranzytowych stanowią istotny składnik budżetu ukraińskiego, a ich spadek może mieć wpływ na stabilność finansową i polityczną kraju.

Mimo postępów projektu Nord Stream 2, Rosjanie nie będą prawdopodobnie w stanie porzucić dostaw przez Ukrainę w całości. Z tego względu także są zainteresowani porozumieniem regulującym minimalne dostawy przez jej terytorium po 2020 roku.

Prezes Naftogazu Andriej Kobolew podkreślił, że nie będzie prowadził bezpośrednich rozmów na ten temat z Gazpromem, a właściwym formatem pozostaje proces trójstronny. – Polegamy na prawie europejskim- zadeklarował na Facebooku.

UNIAN/UA Wire/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2, czyli recepta na rozpad Unii Europejskiej