Program Mój Prąd 4.0 ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 roku

9 grudnia 2021, 11:15 Alert
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

– W pierwszym kwartale 2022 roku chcemy uruchomić program Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach – mówił sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2021.

Ireneusz Zyska poinformował, że program Mój Prąd 4.0 ruszy w pierwszym kwartale 2022 roku. – Chcemy uruchomić Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach prosumentów – powiedział. Minister mówił w tym kontekście o likwidacji opustów na rynku fotowoltaiki. – Dotychczasowy model opustów doprowadził do błędnego przekonania, że system elektroenergetyczny jest powszechnie dostępnym magazynem energii. Tymczasem rozwijając OZE nie możemy zapomnieć o przepustowości sieci elektroenergetycznych – ocenił. – Konieczne jest opracowanie rozwiązań, które przełożą się na wzrost elastyczności systemu elektroenergetycznego i zwiększenie możliwości przyłączenia OZE do sieci – dodał.

– Chcemy w ten sposób wspomóc nowe zachowania rynkowe, czyli magazynowanie energii, większa autokonsumpcja czy przesunięcie zapotrzebowania na energię w czasie – podkreślił.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Zyska: Nie jestem zadowolony, że nie było jeszcze liberalizacji ustawy odległościowej