Program Mój Prąd 4.0 ma wystartować w pierwszym kwartale 2022 roku

9 grudnia 2021, 11:15 Alert

– W pierwszym kwartale 2022 roku chcemy uruchomić program Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach – mówił sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej 2021.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl
Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska. Fot. BiznesAlert.pl

Ireneusz Zyska poinformował, że program Mój Prąd 4.0 ruszy w pierwszym kwartale 2022 roku. – Chcemy uruchomić Mój Prąd 4.0 mający wspierać magazyny energii i zarządzanie zużyciem. Będzie on korespondował z wejściem w życie nowych regulacji o rozliczeniach prosumentów – powiedział. Minister mówił w tym kontekście o likwidacji opustów na rynku fotowoltaiki. – Dotychczasowy model opustów doprowadził do błędnego przekonania, że system elektroenergetyczny jest powszechnie dostępnym magazynem energii. Tymczasem rozwijając OZE nie możemy zapomnieć o przepustowości sieci elektroenergetycznych – ocenił. – Konieczne jest opracowanie rozwiązań, które przełożą się na wzrost elastyczności systemu elektroenergetycznego i zwiększenie możliwości przyłączenia OZE do sieci – dodał.

– Chcemy w ten sposób wspomóc nowe zachowania rynkowe, czyli magazynowanie energii, większa autokonsumpcja czy przesunięcie zapotrzebowania na energię w czasie – podkreślił.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Zyska: Nie jestem zadowolony, że nie było jeszcze liberalizacji ustawy odległościowej