Projekt noweli prawa górniczego i geologicznego trafił do komisji środowiska

15 czerwca 2018, 08:15 Alert

Sejm podczas czwartkowego posiedzenia ponownie skierował do komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa projekt nowelizacji prawa górniczego i geologicznego.

Sejm RP. Fot. BiznesAlert
Sejm RP. Fot. BiznesAlert

Choć przedstawiciele wszystkich klubów chwalili główną zmianę, jaką zakłada projektowana nowelizacja, czyli możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych, to jednak przedstawiciele PiS i PO zdecydowali o wprowadzeniu do projektu poprawek, głównie o charakterze doprecyzowującym, i poprawek redakcyjnych.

Podczas prac nad projektem w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek przekonywał, że nowe prawo ma ułatwić inwestowanie w Polsce przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa.

Projektowana nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie – ropy, gazu, gazu z łupków) w tzw. formie „open door”. Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Inwestor proponuje jakiś obszar, który go interesuje i na ten obszar ogłaszany jest przetarg, bliźniaczo podobny, jak ogłaszany na rudy metali. To powinno przyspieszyć inwestycje – tłumaczył Jędrysek.

Nowe przepisy będą dawać też przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how, czy będą współpracowali z krajowymi jednostkami naukowymi.

Nowe prawo ułatwi też możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego, brunatnego, o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia, koncesji. W projekcie noweli czytamy, że w przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć jednokrotnie, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione jest racjonalną gospodarką złożem. W przypadku węgla brunatnego będzie podobnie, a złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez 6 lat.

Takie przedłużenie koncesji, w obu przypadkach, nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Nowelizacja rozszerza katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, iż przepisy dotyczące węglowodorów stosuje się do gazów szlachetnych.

Polska Agencja Prasowa