Przegrana Exxona w europejskim sądzie może oznaczać zysk dla rynku węgla

17 lipca 2019, 11:00 Alert

Przegrana Exxon Mobil może przełożyć się na wzrost cen emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie handlu emisjami.

fot. Flickr

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że część zakładu przetwórstwa gazu ziemnego w Niemczech, należącego do Exxon Mobil należy zaklasyfikować jako generujący energię elektrycznej, co może skończyć się odebraniem mu części przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji zanieczyszczeń.

Od 2013 r. elektrownie muszą kupować pozwolenia na emisję dwutlenku węgla, podczas gdy inne gałęzie przemysłu otrzymują część lub wszystkie z nich za darmo. Orzeczenie trybunału z 20 czerwca, jeśli zaadaptują go rządy UE, może oznaczać, że około 3000 zakładów, które zajmują się przesyłem ciepła lub energii elektrycznej do sieci, może wkrótce stracić uprawienia do niektórych przydzielonym im uprawnień.

Orzeczenie może także podnieść ceny węgla, które już są najwyższe od 11 lat. Jest też możliwe chociaż mało prawdopodobne jego zastosowanie w odniesieniu do działalności dotyczących go podmiotów w poprzednich latach.

Unijny system handlu uprawnieniami polega na prowadzeniu aukcji lub handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń dla ponad 12 000 obiektów należących do przedsiębiorstw użyteczności publicznej i przemysłu, a także linii lotniczych. Decyzja trybunału, która ma szansę wejść w życie za kilka miesięcy może mieć wpływ na przydział uprawnień do 2020 r., jeśli objęte nią dostawy energii nie powrócą na rynek. Istnieje jednak szansa, że ​​kraje UE przekierują niesłusznie przydzielone bezpłatne uprawnienia do innych zakładów, które ich potrzebują, zamiast zwiększać ilość aukcji.

Od maja 2017 r. poziom emisji dwutlenku węgla wzrósł ponad pięciokrotnie, na co wpływ miały unijne regulacje UE, mające na celu zmniejszenie nadwyżki, która przez lata je obniżała.  Zredukowanie przydziałów bezpłatnych uprawnień będzie oznaczać, że więcej firm zostanie zmuszona do kupowania pozwoleń na rynku.

Orzeczenie trybunału wynika ze skargi Exxona, któremu odmówiono zezwolenia na dodatkowe uprawnienia do emisji 1,18 mln ton CO2 dla jego zakładu gazowego, które wcześniej przydzielono mu za darmo. Teraz sąd w Berlinie ustali, czy sprawa zostanie zamknięta czy będzie kontynuowana.

Z orzeczenia wynika, że ​​nie tylko Exxon, ale także inne firmy otrzymywały dodatkowe uprawnienia bezpłatnie, podczas gdy powinny były za nie płacić.

Bloomberg/Joanna Kędzierska