W przyszłym tygodniu decyzja ws. budowy elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii

22 lipca 2016, 10:45 Alert
Hinkley Point C1

(CIRE.PL)

W ogłoszony wczoraj porządku obrad zaplanowanego na przyszły czwartek posiedzenia rady nadzorczej EDF jest punkt odnośnie decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.

Według informacji koncernu podczas czwartkowego posiedzenia rada nadzorcza EDF ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy dwóch reaktorów EPR w elektrowni Hinkley Point C w południowo-zachodniej Anglii.

Termin podjęcia decyzji w tej sprawie z różnych względów był już kilkukrotnie odkładany. Kilka miesięcy temu władze koncernu zostały wezwane do konsultacji w tej sprawie przez komitet pracowników EDF, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych organizacji związkowych. Jak twierdzą władze EDF, 4 lipca udało się zawrzeć porozumienie ze stroną społeczną w sprawie inwestycji w Hinkley Point.

Władze EDF-u podkreślają również, że brytyjski projekt jądrowy jest dla koncernu ważnym elementem jego strategii do 2030 roku. Dwa reaktory EPR w Hinkley Point maja wzmocni obecność EDF-u w Wielkiej Brytanii, gdzie koncern należy do grona największych dostawców energii elektrycznej. EDF zaznacza przy tym, że projekt jądrowy w W. Brytanii stanowi dużą szansę dla francuskiego przemysłu.

W ramach uzgodnionego w październiku 2013 roku kontraktu pomiędzy rządem brytyjskim a EDF, projekt Hinkley Point C ma otrzymać gwarantowaną minimalną cenę wyprodukowanej energii na poziomie 92,5 funta za MWh.