PSE: Rekordowe zapotrzebowanie na energię. Winne upały

1 sierpnia 2017, 14:26 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA informują, że 1 sierpnia 2017 r. (wtorek) wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego.

Zarejestrowane zapotrzebowanie krajowe o godz. 13:15 wyniosło 23 215 MW. Dotychczasowa najwyższa wartość zapotrzebowania na moc dla rannego szczytu obciążenia okresu letniego: 22 883 MW, wystąpiła 28 czerwca 2017 r.

Z danych PSE wynika, że przewidywana rezerwa dostępnej mocy ponad zapotrzebowanie w momencie najwyższego obciążenia we wtorek wynosiła ponad 1100 MW. Polski system posiłkował się też importem, który wynosił prawie 600 MW. Ponad 800 MW dostarczały wiatraki.

Jak czytamy w depeszy PAP Mimo fali upałów, w kraju nie występuje splot niekorzystnych okoliczności, które spowodowały problemy w pierwszej połowie sierpnia 2015 r. Na wysoką temperaturę nałożył się wtedy bardzo niski poziom wody w rzekach, przez co chłodzone wodą rzeczną bloki musiały ograniczać produkcję. Obecnie sytuacja hydrologiczna jest znacznie lepsza.

PAP zwraca uwagę, ze jedną z przyczyn problemów sprzed dwóch lat były również tzw. przepływy karuzelowe energii z Niemiec, „zatykające” polską sieć i m.in. ograniczające możliwości importu. Jednak po wyłączeniu jednego z interkonektorów z Niemcami z powodu remontu oraz zainstalowaniu tzw. przesuwnika fazowego na drugim, przepływy karuzelowe w tym roku praktycznie zaniknęły. Dodatkowo od półtora roku działa połączenie energetyczne z Litwą o mocy 500 MW. PSE przygotowało też inne mechanizmy rezerwowe, w tym DSR – czyli redukcję zużycia energii przez odbiorcę na żądanie operatora.

AKTUALIZACJA: godz. 18:30, 01.08.2017

Polska Agencja Prasowa/PSE/CIRE.pl