Do końca roku zgazyfikowanych będzie 150 gmin

4 października 2019, 07:15 Alert
Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Inauguracja budowy Gazociągu Polska-Słowacja fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Do końca 2019 roku w ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową Polski zgazyfikowanych zostanie 150 gmin. W sumie na realizację PPI, w ramach którego 300 gmin uzyska dostęp do gazu przeznaczone zostanie 7,5 mld zł – powiedział prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Marian Żołyniak podczas Kongresu Nowego Przemysłu.

Prezes PSG przypomniał, że obecnie Polska zgazyfikowana jest w ok. 60 proc., a po zrealizowaniu PPI wskaźnik ten wzrośnie do ok. 75 proc.

W realizowanym przez PSG Programie Przyspieszonych Inwestycji tylko w woj. mazowieckim zgazyfikowanych będzie 30 gmin, a w woj. łódzkim 44 gminy. PSG wybuduje też 9 gazociągów wysokiego ciśnienia o łącznej długości 700 km.

Marian Żołyniak zwrócił uwagę, że podobny ambitny program gazyfikacji realizowany był wcześniej jedynie w okresie międzywojennym, kiedy to wybudowano gazociąg z Przemyśla do Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Przyspieszenie gazyfikacji kraju możliwe jest również dzięki gazyfikacji wyspowej, czyli budowie stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Do końca 2022 Polska Spółka Gazownictwa chce wybudować minimum 77 takich stacji na terenie całego kraju.

Na część inwestycji PSG stara się o dofinansowanie ze środków unijnych. W sumie do tej pory ze środki unijne PSG otrzymała na realizację 47 projektów, a łączna kwota dofinansowana jest na poziomie niemal 500 mln zł netto.

Marian Żołyniak przypomniał, że obecnie PSG ma 97 proc. udział w krajowej sieci dystrybucji gazu, a 3 proc. należy do firm konkurencyjnych.

CIRE.PL

Woźniak: Robimy wszystko, by zachować bezpieczeństwo dostaw gazu