Pula środków programu Mój Prąd może znów urosnąć

29 września 2021, 07:00 Alert
energa_zielona_energia_farma_fotowoltaiczna_w_gdansku
Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że trwają prace nad kolejnym zwiększeniem budżetu w drugiej edycji programu „Mój Prąd”. Decyzja o przyznaniu dodatkowych pieniędzy oznacza, że dotacje może otrzymać nawet ponad 20 tysięcy wnioskodawców z list rezerwowych.

Budżet programu „Mój Prąd 2.0” był trzykrotnie zwiększany do łącznej kwoty 1,159 mld zł. – Nawet tak wielka pula środków nie pozwoliła na zaspokojenie oczekiwań setek tysięcy osób wnioskujących o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach ich domów. Wnioskodawcy, których wnioski zostały wprawdzie pozytywnie ocenione, ale nie wystarczyło dla nich środków finansowych na dotacje, trafili na listy rezerwowe – czytamy w komunikacie.

NFOŚiGW podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu puli pieniędzy dla drugiego naboru w programie „Mój Prąd”. Uchwała zarządu NFOŚiGW wymaga teraz przygotowania specjalnego programu priorytetowego (lub wprowadzenia zmian w już istniejącym), który będzie umożliwiał finansowanie wyłącznie projektów umieszczonych na listach rezerwowych, sporządzonych w trakcie realizacji programu „Mój Prąd 2.0”.

Należy podkreślić, że wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski w drugim naborze programu „Mój Prąd” i trafili na listy rezerwowe, otrzymają dofinansowanie w kwocie do 5 tys. zł, gdyż taki właśnie pułap dofinansowania dla pozytywnie ocenionych projektów zakładała tamta edycja – informuje fundusz.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej/Jędrzej Stachura

Trzecia edycja programu Mój Prąd dobiega końca. Budżet może zostać wykorzystany już we wrześniu