Putin nie chce zbyt drogiej ropy

9 lipca 2019, 06:15 Alert
Władimir Putin
Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Serra, że realia ekonomiczne, w tym wahania międzynarodowych cen ropy naftowej, przeszkadzają w realizacji programu gospodarczego rosyjskiego rządu.

Za przyczynę tego stanu rzeczy uznał również „zewnętrzne ograniczenia”, najprawdopodobniej odnosząc się do sankcji nałożonych na Moskwę przez Stany Zjednoczone i Europę, po nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Putin podkreślił również, że Rosja jest gotowa do pracy nad poprawą relacji ze Stanami Zjednoczonymi, dodając, że piłka jest teraz w stronie amerykańskich sądów.

Rosja zapisała w swoim budżecie na 2019 rok znacznie niższe ceny ropy niż te, które obecnie obowiązują, co sprawia, że ​​jest nieco bardziej odporna na negatywne zawirowania na rynku surowca. Opierał się on na założeniu, że cena ropy wyniesie 40 USD za baryłkę, z kolei Arabia Saudyjska chce, by wzrosła ona jeszcze w tym roku do ona 80-85 USD dzięki cięciom w ramach porozumienia naftowego krajów grupy OPEC+.

Taki scenariusz dla Moskwy nie jest do końca korzystny, ponieważ wysokie ceny mogłyby osłabić popyt na rosyjską ropę, której eksport wraz z gazem ziemnym stanowi nawet 40 procent dochodów budżetu państwa.

Oilcprice.com/Joanna Kędzierska