Putin: Rosja na rok zatrzymała globalne ocieplenie

1 grudnia 2015, 07:01 Alert

(Rassija 24/Piotr Stępiński)

Rosja przewyższyła swoje zobowiązania w ramach Protokołu z Kioto przewidziane na lata 1991-2012 – powiedział rosyjski prezydent Władimir Putin podczas odbywającej się w Paryżu konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Jego zdaniem Rosja nie tylko nie dopuściła do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, ale znaczące je zmniejszyła, dzięki czemu do atmosfery nie trafiło 40 mld ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

– Wysiłki Rosji pozwoliły na rok zatrzymać globalne ocieplenie – powiedział Putin zauważając, że do 2030 roku planowane jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 70 procent od poziomu bazowego z 1990 roku.

Warto przypomnieć, że wypowiedź Władimira Putina jest potwierdzeniem wypowiedzi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa, który podczas swojego wystąpienia na szczycie globalnego rozwoju w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, stwierdził, że Rosja przewyższyła swoje zobowiązania w ramach Protokołu z Kioto i na dzień dzisiejszy jest liderem pod względem redukcji całkowitej emisji gazów cieplarnianych.

– Za jeden z ważnych warunków zrównoważonego rozwoju uważamy rozwiązanie problemów klimatycznych. Nasz kraj jest światowym liderem w kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przewyższyliśmy nasze zobowiązania wynikające z protokołu z Kioto. W porównaniu z 1990 rokiem emisja gazów cieplarnianych została zredukowana o 31 procent. Natomiast w przypadku sektora energetycznego w ciągu ostatnich dwudziestu lat redukcja wyniosła 37 procent – powiedział Ławrow.