PZL Świdnik promuje się na EUROPOLTECH 2017

28 kwietnia 2017, 06:45 Alert
AW149_1_-_fot._PZL-Swidnik
AW149, fot. PZL Świdnik

W Gdańsku trwa VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna. Towarzyszą jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2017. To najważniejsza w Polsce impreza przeznaczona dla służb związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem publicznym.

Konferencja odbywa się pod hasłem logistyka w administracji publicznej w kontekście zagrożeń współczesnego świata. Chodzi o nowe wyzwania dla służb wspomagających podstawową działalność formacji i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Omawiane są między innymi takie tematy jak polityka bezpieczeństwa – rozwój innowacyjnej i konkurencyjnej europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej. Budowa zdolności w relacjach z sektorem obronnym. System monitorowania i kontroli przemieszczania towarów wrażliwych. Nowoczesne systemy zabezpieczenia technicznego obiektów służbowych (nowe technologie zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej).

Jednym z wystawców na Targach jest producent śmigłowców – PZL-Świdnik, należący do grupy Leonardo. Jego współpraca z polską Policją i Strażą Graniczną rozpoczęła się już w 1995 r., wraz z dostawą czterech maszyn PZL Kania. Obecnie służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji użytkują czternaście śmigłowców pochodzących z tych zakładów, w tym wspomniane Kanie, a także Mi-2 i W-3/W-3A Sokół.

W czasie długoletniej służby udowodniły one, że są nieskomplikowanymi w obsłudze, a jednocześnie niezawodnymi maszynami zdolnymi do realizacji misji policyjnych oraz ochrony granic państwa – podaje PZL-Świdnik. Europoltech stał się też okazją do zaprezentowania nowych śmigłowców Leonardo Helicopters, w których produkcję zaangażowany jest zakład w Świdniku. Są to AW109 GrandNew i AW169 przeznaczone do realizacji misji służb mundurowych. Cieszą się one sporą popularnością na międzynarodowym rynku lekkich dwusilnikowych śmigłowców dzięki dobrym osiągom (najszybsza maszyna w tej klasie), obszernej kabinie, spełnianiu najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz wyposażeniu w dedykowane systemy realizacji misji. Wybrały je już służby ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa narodowego w wielu krajach.

Mieczysław Starkowski