Powstanie nowy blok na koks w Radlinie

13 maja 2019, 13:15 Alert

JSW Koks i Rafako podpisały podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach porozumienie w sprawie budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w JSW Koks Oddział KKZ – Koksownia Radlin o mocy 28 MW.

Sygnowanie umowy JSW Koks i Rafako fot. BiznesAlert.pl
Sygnowanie umowy JSW Koks i Rafako fot. BiznesAlert.pl

Iwona Gajdzik-Szot, członek zarządu JSW Koks powiedziała, że podpisany dokument umożliwia rozpoczęcie dalszego etapu inwestycji. – Chcemy wpisać się w zmiany sektora energetycznego. Spółka JSW Koks jest dynamicznym i innowacyjnym podmiotem, który realizuje założenie programu dla Śląsku i potrafi wpisywać się w strategię rozwoju JSW – stwierdziła.

Według prezesa JSW Daniela Ozona inwestycja pozwoli jego spółce optymistycznie spojrzeć w przyszłość. – Ta inwestycja wykorzystują gazy odpadowe, czyli coś czym wcześniej nie byliśmy zainteresowani. Tym samym obniżamy nasz ślad węglowy. Zależy nam na tym, aby obniżać emisje CO2, metanu. Cieszę się, że instytucje finansowe zaangażowały się w tę inwestycję. Pokazujemy, że możemy być efektywni energetycznie – mówił.

Zapowiedział, że za cztery lata spółka chce być samowystarczalna energetycznie, aby nie musiała kupować energii na rynku. – Europejski Kongres Gospodarczy to nie tylko jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych. Ten projekt jest wpisany w program dla Śląska. Zależy nam na tym aby jak najwięcej takich inwestycji powstawało. Zwłaszcza na Śląsku. Niech program dla Śląska działa – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Zdaniem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego sektor wydobywczy przestaje być postrzegany tradycyjnie przez pryzmat wydobycia i sprzedaży węgla. – Teraz sektor przechodzi w etap zarządzania projektami. To, co się dzieje w sektorze wydobywczym to jest stałe wdrażanie innowacji i nowoczesnych technologii. To, co było zagrożeniem i odpadem dzisiaj ujarzmiamy oraz wykorzystujemy również w celach energetycznych – mówił.

W jego przekonaniu Polska jest europejskim liderem budowania nowoczesnego przemysłu, gospodarki opartej na reindsutrializacji.

Piotr Stępiński