Niemcy przedłużają nadzór powierniczy nad rosyjskimi udziałami
Niemiecki rząd przedłużył nadzór powierniczy nad udziałami Rosnieftu ulokowanymi w Niemczech do 10 marca 2024 roku. Ma to zapewnić czas rosyjskiej spółce na sprzedaż aktywów.
Reuters poinformował o przedłużeniu przez niemiecki rząd nadzoru nad oddziałami rosyjskiego Rosnieftu, znajdującymi się na terenie Niemiec, do 10 marca 2024 roku. Rząd czeka na sprzedaż rosyjskich aktywów Katarowi.
Rosnieft posiada 54,17 procent aktywów w niemieckiej rafinerii Schwedt, nad którymi przejął kontrolę Berlin po inwazji Rosji na Ukrainę. Nadzór powierniczy oznacza, że to Niemcy przejmują kontrolę nad aktywami, ale prawo własności jest przy Rosji. Okres trwania powiernictwa przedłużano trzykrotnie, wyjaśniając decyzje zabezpieczeniem dostaw dla rafinerii i umożliwienie Rosnieftowi sprzedaż udziałów.
Rosyjska spółka posiada również udziały w rafineriach MiRo i Bayernoil. Łączna wartość aktywów wynosi około siedem miliardów dolarów.
Niemieckie ministerstwo gospodarki poinformowało Reutersa, że Rosnieft w wiarygodny sposób przekazał, że pracuje nad sprzedażą aktywów, a transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca 2024 roku.
Źródło Reutersa powiedziało, że rosyjska spółka negocjuje z Katarem sprzedaż niemieckich aktywów. Niemiecki rząd potwierdził, że w przeciągu trzech ostatnich miesięcy prowadził rozmowy z Katarem na temat możliwości inwestycyjnych, nie przekazał jednak czy zakup aktywów Rosnieftu był częścią rozmów.
Reuters / Marcin Karwowski
Chiny negocjują umowę z UE, aby uniknąć ceł na samochody elektryczne