font_preload
PL / EN
Alert 11 października, 2018 godz. 7:15   

ENVI za raportem Polaka o walce z emisją CO2 z transportu

Parlament Europejski UE Unia Europejska PE

Komisja ds. środowiska ENVI przyjęła 10 października raport Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego z Polski, w sprawie transportu czystego i efektywnego energetycznie.

Za było 38 głosujących, przeciwko – 10 a siedmiu wstrzymało się od głosu. Głosowanie nad raportem w Parlamencie Europejskim zostało zaplanowane na sesję 22-25 października.

W rozmowie z BiznesAlert.pl poseł Grzyb tłumaczył, że w raporcie proponuje „realistyczną” politykę klimatyczną, która ogranicza emisję CO2 z transportu, ale w sposób niezagrażający branży motoryzacyjnej. – Uważamy że cele środowiskowe powinny być ambitne, ale również realistyczne. Zbyt ambitne cele mogą doprowadzić do niezamierzonych skutków zarówno gospodarczych jak i środowiskowych, pod znakiem zapytania stawiając ich celowość – powiedział poseł.

Parlament Europejski przegłosował obniżenie poziomu emisji CO2 z nowych samochodów i furgonetek o 40 procent do 2030 roku. Takie też będzie stanowisko Parlamentu w rozmowie z 28 państwami Unii Europejskiej.

Wojciech Jakóbik

Grzyb: Polityka klimatyczna musi być realistyczna