Raport IJ i Microsoft: Chmura pozwoli polskiej energetyce zrobić krok naprzód

29 kwietnia 2021, 11:00 Cyberprzestrzeń

Podczas konferencji EuroPOWER 2021 Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej w firmie Microsoft oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, zaprezentowali raport poświęcony roli chmury w energetyce.

Prezentacja raportu Instytutu Jagiellońskiego i Microsoft na EuroPOWER 2021. Fot. BiznesAlert.pl
Prezentacja raportu Instytutu Jagiellońskiego i Microsoft na EuroPOWER 2021. Fot. BiznesAlert.pl

Raport Instytutu Jagiellońskiego i Microsoft o chmurze w energetyce

– Energia elektryczna jest elementem naszej cywilizacji, nie wyobrażamy sobie bez niej życia. W całej debacie energia jest w okresie rewolucyjnego zwrotu. To, co będzie się działo w następnej dekadzie, to zmiana myślenia o tym, jak energetyka oddziałuje na nas. Będzie to droga do elastycznego dostosowania podaży do popytu za pomocą różnych technologii. Stąd konieczność cyfryzacji energetyki. Nie da się tego dokonać bez chmury. Ponad 90 procent przedsiębiorstw będzie korzystać z rozwiązań chmurowych. W Polsce wybuchła rewolucja, jeśli chodzi o instalacje prosumenckie, Polacy rozumieją „mikrosuwerenność” energetyczną, ale też powoli wzrastało zapotrzebowanie na cyfryzację także w tym sektorze. Widać też dużą zmianę opinii publicznej – Polacy są coraz bardziej świadomi, że energetyka powinna być zeroemisyjna. Rozwiązania chmurowe przekładają się na bezpieczeństwo i ekonomię procesu. Jeśli rozwiązania są dobrze dopasowane do indywidualnych użytkowników, można w większym stopniu obniżyć koszty funkcjonowania systemu. Barierą jest pewna inercja, z którą trzeba walczyć – tutaj pewne rozwiązania przyspieszyła pandemia. Jest też bariera psychologiczna – polega ona na obawach przed przejściem do modelu gospodarki, który jest nieunikniony – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

– Energetyka wymaga transformacji. Do tej pory IT dokonywało cyfryzacji procesów, wykorzystanie chmury pozwala na dokonanie transformacji. Dzięki chmurze można dokonać krok do przodu w transformacji, bez niej nie da się zastosować pewnych rozwiązań. Energetyka to sektor regulowany, więc szlak jest już przetarty, inne sektory od jakiegoś czasu korzystają z projektów chmurowych. Do tej pory mieliśmy tzw. „cyfryzację po staropolsku” – chmura natomiast zmienia sposób wykorzystania informatyki. To jest potrzebne polskiej energetyce i gospodarce, by mogła pójść do przodu – powiedział Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej w firmie Microsoft.

Raport można przeczytać tutaj.

Opracował Michał Perzyński